Днес искам да запиша един важен момент от нашия живот. Шест години спестявахме с Иван, лишавахме се от всичко, за да си купим собствено жилище. И най-сетне успяхме – малка двустайна квартира, уютна, светла, макар и със скромен ремонт. Това трябваше да е началото на нов живот – семейно щастие. Мария беше бременна, раждането наближаваше, оставаха само няколко дни. Всичко беше готово: бебешките дрехи подредени, кътчето за бебето оформено, оставаше само да почистим за последно преди да започнем това пътешествие.
Мария винаги мечтаеше за свой собствен свят, далеч от контрола на родителите и особено от намесата на свекървата. С Елисавета Георгиева отношенията ни бяха… сложни. Тя се радваше да дава указания как трябва да живеем, да дишаме, да мием чиниите. И един ден Мария не издържа – каза ѝ право в очите, че не се нуждае от постоянни съвети. Свекървата се обиди и изчезна от живота ни. За известно време.
Когато Иван закара Мария в родилния дом, дори не си представяше каква изненада го чака. На следващия ден майка му го изненада с обаждане: “Идвам на гости!” Не му остана време да възрази. Елисавета се яви в пълна бойна готовност, с важна поза огледа квартирата: “В коридора става”, “завесите – кошмар”, “кухнята – лъскав ад, сега ще трябва да го гланцираш всеки ден!”. Претърси хладилника, нареди храната по нейния начин, унищожи магазинските кюфтенца и обяви, че утре ще вари чорба. Иван се опита да се шегува, да смени темата – без успех. Свекървата се премени в спортен екип и тръгна да инспектира останалите стаи като генерал.
Вечерта той искаше да я закара у тях, но тя заяви: “Оставам за нощта. Не можеш сам, дано утре донесат Мария.” И остана. За една нощ. За втора. За трета…
Докато той беше на работа, тя пренареждаше всичко, сортираше дрехите, решаваше къде да стои пеленачната маса и какво още да купим. Иван вече започваше да губи ума си от нейната “помощ”, но се страхуваше да я разочарова. Тогава Елисавета направи официалното обявление: ще остане няколко месеца, за да помага с бебето. Защото сами няма да се справим.
Когато изписаха Мария, я посрещнахме всички заедно – нейните родители, Иван и, разбира се, Елисавета, сияеща от гордост. Мария веднага усети, че нещо не е наред. Завесите бяха сменени, мебелите пренаредени, целият дом миришеше на чужди парфюми. Родителите ѝ си тръгнаха. Свекървата – не. На мълча,ещия въпрос на Мария, Иван прошепна: “Майка ще остане малко. Да помага…”
Мария беше изтощена от раждането, но не виждаше изход. Още същата вечер започна адът: “Не трябва така да държиш бебето”, “Грешно го завиваш”, “Плаче, защото не го люлееш както трябва”. Мария мълчеше, докато Елисавета не отне бебето от ръцете ѝ. Тогава чашата преля.
“Благодаря за помощта, но вече не ни трябва,” каза тя тихо, но ясно. “Това е моето дете. И аз ще го люля. Сама.”
Свекървата завъртя очи, обидена до дъно на душата. Иван се опита да протестира нерешително, но Мария го погледна така, че той замлъкна. Тя беше спокойна. Си”И от този ден научих, че истинската семейна гармония започва с уважението към границите на другия.”