Обиди я и я напусна, но когато се върна, го чакаше неочакван отговор

Той я нарече жалка слугиня и си тръгна при друга. Но когато се върна, получи неочакван отговор.

Весела от малка чуваше едно и също от баба си и майка си: „Жените в нашето семейство са нещастни в любовта.“ Прабаба ѝ остана вдовица на 22, баба ѝ загуби мъжа си в заводската работилница, а майка ѝ остана сама с бебе, когато Весела беше на две. Макар и да не вярваше в семейно проклятие, дълбоко в себе си тя очакваше любовта ѝ също да завърши с болка. Въпреки че не искаше – мечтаеше за топлина, дом, мъж и деца.

Бъдещият ѝ съпруг – Димитър – го срещна във фабриката, където работеше като опаковчик. Той беше в друг цех, но обядваха в една столова. Така се запознаха. Всичко се случи бързо – няколко срещи, предложение, сватба. Димитър се пресели при нея – в двстаен апартамент, наследен от баба ѝ след смъртта ѝ. Майка ѝ вече беше управена. Първо беше спокойно – роди се първото种, след това второто. Весела се даваше здраво – готвене, пере, отглеждане. Мъжът работеше, носеше пари, но се прибираше все по-рядко, а разговорите ставаха все по-малко.

Когато Димитър започна да се забавя на работа и да идва уморен, с чужди аромати на ризата си, тя разбра. Не питаше – страхуваше се да не остане сама с двете деца. Но един ден не издържа:

— „Помисли за децата. Моля те. Умолявам те.“

Той мълчеше. Само студен поглед. Без обяснения. Без виковеља. На следващия сутрин му подаде закуска – той не я докосна.

— „Всичко, на което си способна, е да си слугиня“, — изхвърли той с отвращение.

И след седмица си тръгна. Просто събра вещите и затвори вратата зад себе си.

— „Не ни напущай, моля те!“ — плачеше тя в коридора. — „Децата не могат без бащкйа!“

— „Ти си жалка слугиня“, — повтори той и си тръгна. Децата ги чуха. Двете момченца седяха на дивана, прегърнати, не разбирайки: сгрешили ли са? Защо баща им ги напусна?

Весела не позволи на себе си да падне. Живееше за тях. Работеше като чистачка, миеше входове, носеше вода, учеше момчетата да четат и переше на ръце, ако машината не работеше. Момчетата помагаха – порастваха бързо. Забрави за себе си, за жените, за мечтите. Но съдбата, както винаги, умее да изненада.

Един ден в магазина от нея падна пакет с картофи. Непознат мъж го вдигна и се усмихна:

— „Да ти помогна с торбите?“

— „Няма нужда“, — отвърна тя автоматично.

— „Аз все пак ще помогна“, — каза той, вече вдигайки пакетите.

Казваше се Теодор. Започна да посещава същия магазин всеки ден, после започна да я изпраща, после се появи в блока ѝ да помага с чиставките. Децата първо се държаха настрани, но той се оказа добър и търпелив. На първата вечеря донесе торта и бели рози. Когато по-големият син го закани дали е баскетболист, той се засмя:

— „В училище играех. Отдавна.“

После се призна:

— „След катастрофа. Говоря бавно, движа се не както преди. Жената ме напусна. Страх ме е и ти да искаш да си тръгна.“

— „Ако на децата им е добре с теб – остани“, — каза просто Весела.

Той ѝ предложи ръка и сърце. Помоли се поговори с децата.

— „Може би ще успея да им бъда истински баща.“

Вечерта Весела обясни на синовете си. Те я прегърнаха.

— „Нашият баща ни зарязва и забрави за нас“, — каза малкият. — „Би било яко да имаме истински баща. Такъв, който остава.“

Така Теодор стана част от семейството. Беше до тях, учеше момчетата да играят топка, помагаше с домашните, оправяше рафтовете, шегуваше се, подкрепяше ги. Приятелите на децата идваха в гости. Кља. Минаха години. Момчетата станаха мъже. Калин се влюби, дойде за съвет при Теодор. И тогава звънна звънецът.

На прага стоеше Димитър.

— „Бях глупав. Върни ме. Ще оправим всичко…“

— „Махай се“, — рязко каза Калин.

— „Как говориш с баща си?!“ — изкрещя Димитър.

— „Не дръж да говориш така със сина ми“, — твърдо отвърна Теодор.

— „Не те искаме“, — допълни по-малкият. — „Имаме кого да наричаме татко.“

Затвориха вратата. Завинаги.

Весела стоеше и гледаше тримата мъже – нейните защитници, нейното семейство, което изстрада, отбрани и изгради от нулата. Беше щастлива. Най-сетне…

Rate article
Обиди я и я напусна, но когато се върна, го чакаше неочакван отговор