«Любовта няма възраст: историята на Росица»
Когато в нашия малък град Добрич преди години се появи висока, грациозна, невероятно красива жена от Русе, целият двор замлъкна. Беше Росица Георгиева, сякаш дойде от друг свят — благородна стойка, сдържана усмивка, поглед, от който мъжете губеха ума си, а жените… някои завиждаха, други се възхищаваха. Дойде тук по разпределение след университета, а на нас, местните, ни се струваше, че по нашата улица стъпва истинска чужденка.
Росица никога не се нуждаеше от бутици. Достатъчен беше парче плат, конец и игла — и след няколко дни тя излизаше навън в палто, което щеше да украси корицата на всяко списание. Сама шиеше, везеше, бродираше, а изящните ѝ шевива предизвикваха шепотене и завистливи погледи. Ние, децата, тичахме при нея, играехме се с цветните ѝ чадъри — имаше цяла колекция! А тя, смеейки се, ни учеше на „дефиле“ и ни оставяше да си представяме, че сме модели.
Въпреки вниманието на мъжете, Росица дълго не се омъжи. Може би ги плашеше нейната независимост, красота и достойнство. Но всичко се промени, когато наближаваше четиридесетте. Тогава тя работеше като счетоводител в мебелна фабрика и започна страстна връзка с директора. Мъжът беше женен, а слуховете бяха безкрайни. Особено когато се роди синът ѝ — Божидар, копие на баща си. По двора започнаха шепотни, осъждания, злобни погледи. Но Росица държеше главата високо. Напусна работата си, но не остана без средства. Избраникът ѝ постъпи достойно — осигури ѝ издръжка, купи ѝ апартамент, и, както се досещате, мебелите бяха от фабриката му.
Аз израствах заедно с Боби — целяхме се в пясъка, празнувахме заедно. Росица се разбираше с всички жени от блока, помагаше, шиеше, винаги посрещаше с топлина. Къщата ѝ беше като оазис — отворена врата, аромат на баница, добри очи. Но преди училище семейството ми се премести в друг квартал и връзката с тях постепенно се изгуби.
С години по-късно, вече след университета, по време на командировка в Пловдив, внезапно видях позната походка. Жена се качваше в кола, а мъжът до нея беше Божидар, вече възрастен. Приближих се, и изведнъж вратата се отвори:
— Елица! Позна ли ме? А аз те разбрах веднага! — беше тя, Росица, все така елегантна, жива, неугасваща.
Отидохме заедно, говорихме. И тогава тя каза нещо, от което настръхнах:
— Представи си, влюбих се… на тази възраст! С Александър се запознах на морето, първо беше курортна любов, после стана истинска. Пет години заедно… А сега децата му — вече голосемни, но се страхуват, че ще им „открадна“ наследството. Започнаха упреци, натиск… Той се отдръпна и се разделихме.
В гласа ѝ имаше тъга, но очите ѝ не бяха загаснали. Сбогувахме се пред хотела. Тя си тръгна с Божидар, а аз останах да мисля цяла нощ.
Минаха няколко години. На случай срещнах Божидар в едно кафене. Споделихме спомени и той разказа продължението:
— Майка ми не издържа. Отиде при него. Сама, без да каже ником. И точно по пътя получи удар. Обадиха ми от болницата, хукнах там. Лекарите бяха песимисти… Но тя се оправи. Представи си? След месец се върна у дома.
Бях в шок. Жена на седемдесет и нещо, тръгнала към друг град — заради любов. Не за пари, не за изгода — просто защото не можеше да живее без него. Попитах:
— И как е сега?
Той се усмихна:
— Наскоро чистех гардероба ѝ — намерих чанта. Паспорт, козметика, рокля, билети… Пак се беше приготвила да тръгне! Казах: „Мамо, ти само се възстанови!“ А тя: „Трябва да живееш, Боби. Докато сърцето бие — трябва да обичаш.“
Седях без думи. Пред очите ми отново се изви тази Росица от детството — ярка, свободна, неподвластна на чуждото мнение. Не беше се променила. Стана само по-силна.
И тогава разбрах: любовта няма възраст. Не можеш да я затвориш в рамки. Идва, когато сърцето е отворено — дори и да си на седемдесет. Важното е да имаш смелостта да я приемеш.