Когато намерих личното си щастие, дъщеря ми ме нарече луда и ми забрани да виждам внучката си

Цял живот отдадох на дъщеря си, а после и на внучката си. Но изглежда, родните ми забравиха, че и аз имам право на щастие, което не е свързано само с тях. Омъжих се много млада — на двадесет и една. Съпругът ми, Димитър, беше тих и спокоен човек, работещ без почивка. Ено ден му предложиха делова обиколка за две седмици — якоби добра извънредна работа, превоз на товари в друг регион.

Той така и не се завърна. До ден днешен не знам какво му се случи по пътя. Просто един ден ми се обадиха и казаха, че Димитър вече го няма. Останах сама с двугодишната си дъщеря, изцяло сама. Родителите на съпруга ми отдавна починали, а моите живееха в друг град. Не знаех как да оцелея и как да осигуря детето.

Поне след Димитър ни остана едностайният му апартамент. Без него — не знам как щяхме да се справим. По образование съм учителка и отначало се опитвах да давам частни уроци у дома, но да преподаваш, докато малко дете тича и капризничи наоколо, беше почти невъзможно.

Не можех да намеря редовна работа заради малката Десислава. Как да оставя двугодишно дете само цял ден? Един ден майка ми дойде, видя отчаянието ми — и взе Деси при тях. Почти две години тя живееше с баба и дядо, докато аз работех без почивка. Преподавах в училище, взимах допълнителни часове, давах частни уроци.

В уикендите пътувах до дъщеря си. Всяко сбогуване ме разкъсваше. После дойде редокът зат детската градина — страхувала се бях отново да си стоя вкъщи на болнични, но, за щастие, Десислава беше здраво дете и рядко боледуваше. С годините останахме само ние две. После училище, после университет.

Работех до изтощение, за да може да има най-добрите обувки, пола, риза. Почти никога не работех на едно място — винаги две, а понякога и три места. Но когато Десислава завърши и започна работа, най-после отдъхнах. И в същото време усетих шок — защото вече никой не ме имаше нужда.

Не трябваше вече да хващам всяка възможна работа. Тялото ми вече дадеше сериозни признаци на умора, а от приятели ми остана само котката. Дъщеря ми идваше понякога през уикенда, но да прекарва цял ден с самотна си майка явно не беше в нейните планове. Чувствах се изоставена. Всичко се промени с раждането на внучка ми Стефания.

Няколко месеца преди тя да се роди, се преместих в дома на дъщеря ми и зет ми — Цветан. Пазаруване, почистване, подготовка за родилното — всичко беше върху мен. А когато Деси се върна на работа, аз поех изцяло грижите за бебето. Но не се оплаквах — напротив, чувствах се отново необходима.

Тази година Стефи започна училище. След часове я взимах при мен, хранех, помагах ѝ с домашните, ходехме в парка или на занимания. В парка се запознахме с Георги. Той също ходеше с внучката си. Разговорихме се. Георги беше вдовец от ранна възраст, като мен, и сега помагаше на дъщеря си с детето.

Когато го срещнах, не бujaх никакви надежди. Нито веднъж след смъртта на съпруга ми не бях излизала на срещи, на вечеря. Първо малко дете, после работа. След раждането на Стефания с гордост се наричах баба. Ама има ли баби с гаджета? Оказа се, че има. Георги ми напомни, че все още съм жена.

Първото му съобщение с предложение да се видим сами нито деца ме шокира. С него започна нов живот за мен. Ходехме на кино, на театър, пътувахме до фестивали и изложби. Отново усетих вкуса на живота.

Но, за съжаление, дъщеря ми не го прие добре. Всичко започна с проста телефонна разпрека в съботна сутрин:

— Мамо, идваме със Стефи, ще я гледаш ли през уикенда?

— Съжалявам, скъпа, но имам планове. Не сме в града. Следващия път ме уведоми по-рано — ще се погрижа за нея.

Десислава мръдна недоволно и затвори. В понеделник се върнахме с Георги. Бях във възторг, изпълнена с енергия. Дори Стефи забеляза светлината в очите ми. Всичко беше спокойно до петък, когато телефонът отново зазвъни:

— Поканиха ни приятели, може ли да оставя Стефи?

— Договорихме се — уведомявай ме по-рано. Вече имам планове.

— Пак ли си навсякъде с твоя Георги?! Той напълно ти е замаял главата! — изкрещя тя.

— Деси, какво говориш? — опитвах се да я успокоя.

— Напълно забрави за Стефи! Казах ли ти по-рано, че нямаш нужда от лично щастие. А сега? Всичко се промени?

— Да, промени се! Аз отново съм жива. Исках да ме разбереш — като жена на жена.

— А Стефи как да те разбере? Замени я с някакъв мъж?!

— Какво говориш?! Все още прекарвам повечето време с нея. Само извини ми се — и ще забравим всичко.

— На мен да се извиняваш? Напълно си изгубила ума. Няма да я оставям при теб повече. Първо се избистряй — после ще говорим. — Десислава изкрещя и затвори телефона.

След това заплаках. До болка, до треперене. Толкова много се стараех, цял живот живеех за тях. А когато дойде моето време — ме изхвърлиха. Толкова просто. Само защото най-после си позволих да бъда щастлива.

Надявам се, Десислава ще се успокои. Ще ми се обади. Ще ме разбере. Защото не мога да си представя живот без нея и без Стефания.

Животът ни е кратък. Не позволявайте на никого да ви лишава от правото виВремето показа, че истинската любов не бива да се отказва, дори когато среща неразбирателство от най-близките.

Rate article
Когато намерих личното си щастие, дъщеря ми ме нарече луда и ми забрани да виждам внучката си