Свекърва ме проклина, защото съм „откраднала“ сина ѝ, който отказва да слугува на нейните капризи.
Преди три години стъпих за първи път в дома на семейството на съпруга ми и веднага разбрах: в това гнездо мойто щастие нямаше място. Всичкото топло на майчинството отиваше към по-малкия син, Борис, а моят Иван беше само сянка – вечен помощник, готов да се превива пред всяка нейна заповед. Борис пък се къпеше в обожание: разглезен, предпазван като чупливо съкровище, без дори пръст да мръдне.
Свекърва, Мария Димитрова, и свекърът, Петър Стоянов, живееха в голяма дървена къща в края на село, заобиколено от безкрайни ниви и река. Там работата никога не свършваше: едни врати да се оправят, друг плет да се подкара, трети лехи да се окопат. А още – кокошки, кози, градина – работа за цяла армия. Благодарех на съдбата, че с Иван живеехме далеч, в Пловдив, на пет часа път от техните земи. И той се радваше на тази свобода. Но щом стъпваше в родителския дом, върху него се стоварваше лавина от задачи, сякаш не беше син, а нает работник за парче хляб.
Когато започнахме да живеем заедно, Мария Димитрова ни пееше за селския рай: огньове под звездите, въдици край реката, чист въздух и домашна боза. Хванахме се на тези приказки и решихме да прекараме първия си отпуск в селото. Мечтаехме за спокойствие, за дълги вечери край водата, за тишина, нарушавана само от шума на листата. Но мечтите се разбиха още на гарата.
Едва влезнахме, уморени от пътя, и отпускът се превърна в прах. Иван веднага получи простингали галоши и беше изпратен да поправя оградата. Мене, без да ми дадат да поема дъх, ме настаниха на масата с купчина картофи и легени, останали от някакво гуляйско. После – готвене за цялата орда: свекър, свекърва, техните приятели, далечни роднини. Две седмици се оказаха каторга. Огън палихме само веднъж – и то за да напечем месо за гостите. До реката Иван така и не стигна. Но най-ядосващо беше поведението на Борис. Ние с мъжа ми тичахме из двора като замаяни, а той, мързелив и самодоволен, се търкаляше на верандата с телефона или спеше до обед. Животът му се свеждаше до три точки: диван, кухня, тоалетна. И въпреки това Мария Димитрова го гледаше с благоговение, сякаш беше единствената ѝ надежда.
На седмия ден не издържах. Нощем, когато най-сетне останахме сами, попитах Ивана: „Защо брат ти не прави нищо? Освен да спи, какво върши?“ Мъжът ми, уморено гледайки тавана, отвърна, че Борис е „бъдещ гений“. Майка му смята, че трябва да пести сили за ученето, а мръсната работа не е за него. Ученето, макар и вече девета година, беше постоянен провал – скъсване, възстановяване, пак скъсване. А Иван? Той от години се прегъваше за тях – слагаше покриви, сечеше дърва, копаеше градина. Докато аз не влязох в живота му.
Този „отпуск“ беше последната капка. Започнах да говоря с Ивана, че е време да махне този товар от гърба си. Защо трябва да се прегъва, докато Борис живее като феодал? Не може ли по-малкият да понесе малко от тежестта? Родителите месеци чакаха нашето идване, за да оправят обор или да избелят стени, въпреки че много от нещата свекърът можеше да свърши сам. Но Мария държеше Борис като реликва – не му позволяваше дори метла да пипне.
Към моето облекчение, Иван се замисли. За първи път видя колко несправедливо го използват и се съгласи – стига е бил вечен спасител. Решихме да не се поддаваме повече на молбите. На Великден, въпреки обажданията на свекърва, останахме вкъщи. И на други празници не отидохме. А когато се появи възможност за истински отпуск – с море, слънце и свобода – уведомихме семейството. Мария Димитрова избухна като вулкан. Крещеше, че сме изменили на семейството, че имат нужда от нас. Иван хладнокръвно попита каква точно. Оказа се, че ремонтират верандата – и, разбира се, разчитат на нас.
Тогава мъжът ми избухна. „Имаш още един син“, каза той. „Май е време и той да мръдне.“ Свекърва започна да мърмори, че Борис е зает с ученето, че не може да се разсейва. Но Иван ѝ напомни как сам, като студент, ръчкаше за тях, защото „братчето било малко“. А сега? Сега Борис е възрастен, но все още недосегаем. „Майко, имаш двама сина“, каза той, а в гласа му трептеше болка. „Но сякаш единият е твой, а аз – чужд.“ И затвори телефона.
Не мина и минута, когато Мария Димитрова ми се обади. Гласът ѝ трепереше от гняв и сълзи. Обвини ме, че съм отровила съзнанието на сина ѝ, че съм разбила семейството, откраднала ѝ Ивана. Аз мълчаливо затворих и блокирах номера ѝ. И не съжалявам нито секунда.
Ако Иван беше единственото им дете, щях да съм първата, която го призовава да помага. Но когато в едно семейство единият живее като цар, а другият – като роб, това не е справедливо. Не искам мъжът ми да се чувства извънреден в собствената си къща. И ако за това трябва да скъсам със свекърва, съм готова. Нашият живот си е наш – и най-накрая избрахме себе си.
Животът е твърде кратък, за да го прекарваме в угодничество пред онези, коитоЖивотът ни е по-лек, откакто решихме да живеем за себе си, а не за чуждите очаквания.