Днес пиша с тежко, но просветлено сърце. Понякога животът ни удря точно там, където ни боли, не за да ни сломи, а за да ни отвори очите. Ето как се случи при мен. И никога не бих си помислила, че една от най-големите грешки в живота ми ще бъде отношението ми към жената, която синът ми избра за свой съпруг.
Помня ясно онзи ден, когато Иван, единственият ми син, ми каза:
„Мамо, довеждам при теб приятеката си. Да се запознаеш.“
Тогава бях на шестдесет и една. Той вече беше възрастен — тридесет и две години, време е да си направи семейство. Дори се зарадвах. „Най-после!“ — си мислех. А после тя влезе в апартамента ми. Едва се сдържах да не избухна. Аз съм жена, която винаги е говорила право, но се научих да контролирам емоциите си.
Познах я веднага. Радослава. Живееше близо до дома на покойната ми майка в Стара Загора. Знаех добре коя е и откъде идва. Семейството ѝ — поколения алкохолици. Баща ѝ още от младини беше чест гост в трезвен пункт, майка ѝ пиеше от сутрин до вечер. Виждах тази мръсотия, тези викове, хората вечно неоправени. Когато тя влезе в дома ми — подреден, с бели завеси и мирис на чистота — сърцето ми се сви. Как може човек от такова средище да бъде достойна съпруга на сина ми? Не вярвах. Ни най-малко.
Иван разбра всичко от погледа ми. Изведе ме в кухнята и каза:
„Мамо, ако ѝ кажеш и една дума против — спирам да общувам с теб. Това е мой избор, и трябва да го уважаваш.“
Замълчах. Знаех, че не си губи думите. Приличаше на баща си — инатлив. Баща му не беше говорил с сестра си цели двадесет години след една кавга. Затова стиснах зъби и приех правилата.
Радослава живееше с нас около ден месеца. Не ѝ казах нищо направо, но с поведението си си личеше — ти си тук излишна. Всичко ме дразнеше: как готвеше, как чистеше, дори как си наливаше чай. Готвенето ѝ беше ужасно — супът приличаше на каша, месото изгаряше, чиниите винаги недомыты. Бях сигурна, че се е впила в сина ми като единствения шанс да избяга от мизерията. Той имаше две висши образования, стабилна работа, перспективи. А тя — нищо.
После Иван си купи апартамент на кредит и се премести. Въздихнах с облекчение. Нека си стопанисва както знае. Не ме канеха на гости, а и аз не се навъртвах. Средахаме се само по празници, обикновено в заведение — нали, защото Радослава не можела да посрещне гости у дома. Е, естествено — дори тост не можеше да изнесе с достойнство, камо ли да нареди трапеза.
Три години минаха. Ожениха се, започнаха работа, живееха своя живот. Не се намесвах. Иван често пътуваше по работа, с Радослава почти не общувах. Всичко беше спокойно — на дистанция.
После ме „закова“ кръста. Толкова, че не можех ни да седна, ни да стана. Повиках лекар, направиха инжекция, казаха — строг леген режим, никакви натоварвания. А синът тъкмо беше заминал за Варна — работа. Приготвих се да понасям болката сама.
Но на втория ден звънна телефонът.
„Таня Иванова, здравейте. Радослава е. Днес ще дойда при вас, нямате ли против? Имам ключ, Иван ми го остави. Да ви купя нещо? Ще отбия до магазина.“
Бях шокирана. Дойде — донесе чорба, помогна ми да стана, разчисти, смени чаршафите, избърса подовете. На следващия ден — пак. И така всеки ден. Сякаш аз бях майка ѝ, а не свекърва, която с години я гледаше с презрение.
В един момент не издържах. Разплаках се. Тя стоеше до мивката, переше чинии, а аз — ревех.
„Прости ми, Радо…“ — едва прошепнах.
Тя се обърна, избърса ръцете, дойде и ме прегърна.
„Всичко е наред. Важното е да оздравявате.“
Тогава разбрах: сгреших. Дълбоко и болезнено. Съдих я по семейството, по миналото, по предразсъдъците си. А пред мен беше истинска жена. Нежна. Вярна. Търпелива. И за първи път не се изплаших за бъдещите си внуци. Защото те ще имат истинска майка.
А и, знаете ли, може би трябваше да ме „закове“ кръстът, за да изправя душата си. Да погледна на Радослава като на човек. Не като на „дъщеря на пияници“, а като на тази, която ми стана дъщеря, без дори да съм я молила. Благодарна съм й. И на живота — че ми дарява този шанс. Да се освободя от предразсъдъците. И да приема. Истинския човек.