Свекървата ме проклина, че съм откраднала сина ѝ, който отказа да слугува на капризите й.
Преди три години стъпих за първи път в дома на семейството на съпруга ми и веднага разбрах: за моя Стоян в това гнездо нямаше място за щастие. Цялата топлина на майчиното сърце отиваше към по-малкия му брат, Борис, а той оставаше само сянка — вечен помощник, готов да се превива пред всяка нейна заповед. Борис пък се къпеше в обожание: го глезеха, пазеха като крехко съкровище, не позволявайки му и пръст да мръдне.
Свекърва ми, Румяна Стоянова, и свекъра, Иван Георгиев, живееха в голяма дървена къща в края на село, обречено от безкрайни ниви и река. В такова място винаги имаше работа: да поправиш верандата, да укрепиш кошарата, да проплевиш градината. А още пилета, кози, зеленчуци — за цяла работна бригада. Бях благодарна на съдбата, че ние със Стоян живеехме далеч, в града, на пет часа път от тяхната земя. И той се радваше на тази свобода. Но щом стъпнеше в родителския дом, върху него се сипяха задачи, сякаш не беше син, а нает работник за парче хляб.
Когато започнахме да живеем заедно, Румяна Стоянова ни пееше за селския рай: огньове под звездите, риболов край реката, чист въздух и домашна боза. Доверихме се на тези приказки и решихме да прекараме първия си отпуск в селото им. Мечтаехме за спокойствие, за дълги вечери край водата, за тишина, нарушавана само от шума на листата. Но мечтите се сринаха още на гарата.
Едва влезнахме, изморени от пътя, почивката се превърна в прах. Стоян веднага получи разхлабени галоши и го изпратиха да поправя оградата. Мен, без да ми дадат да си поема дъх, настаниха за кухненската маса, където ме чакаха купища картофи и легени, останали от някакво пиршество. После — готвене за цялата орда: свекър, свекърва, техните приятели, далечни роднини. Две седмици отпуск се превърнаха в робство. Огън запалихме само веднъж — и то за да печем месо за гостите. До реката Стоян така и не стигна. Но най-ядосващо беше поведението на Борис. Ние с мъжа ми стряскахме из двора като заганичени животни, а той, мързелив и надутък, се протягаше на верандата с телефона или спеше до пладне. Животът му се свеждаше до три точки: диван, трапезария, клозет. А Румяна Стоянова го гледаше с възхищение, сякаш беше единствената ѝ надежда.
На седмия ден от този кошмар не издържах. През нощта, когато най-сетне останахме сами, попитах Стоян: „Защо брат ти нищо не прави? С какво се занимава, освен със сън?“ Мъжът ми, уморено гледайки към тавана, отвърна, че Борис е „бъдещ гений“. Мол, майка му смята, че трябва да пести сили за учене, а мръсната работа не е за него. Ученето, обаче, вече беше на девета година: отписване, завръщане, нов провал. А Стоян? Години наред идваше на помощ: поправяше венеца, сечеше дърва, копаеше градината. Така беше, докато аз не влязох в живота му.
Този „отпуск“ беше последната капка. Започнах да говоря със Стоян, че е време да свали този товар от плещите си. Защо трябва да се превива, докато Борис живее като паша? Не може ли по-малкият да поеме поне нещо? Родителите месеци чакаха нашето пристигане, за да поправят обор или да варосат стени, въпреки че свекъра можеше да го свърши. Но Румяна Стоянова пазеше Борис като съкровище, не позволявайки му дори метлата да пипне.
Към мое облекчение, Стоян замисТой вдигна очи и каза: „Достатъчно е — вече не съм техният слуга.“