Свекърва ми е убедена, че съм разрушила семейството, отнела съм и́ сина ѝ.
Преди три години се запознах със семейството на мъжа ми, и още от първия момент стана ясно: на моя Иван в този дом не му е било лесно. Всичкото внимание и грижа отиват за по-малкия син, Васил, а Иван винаги е бил в сянката – момчето за всичко, готово да изпълни всяка прищявка. Майка му, Цветана Георгиева, и баща му, Димитър Иванов, живееха в стар къщърен дом в село край язовир, на три часа път от нашия град. Там винаги има работа: да се оправи покривът, да нарежеш дърва, да прекопаеш градината. А още – кокошки, крави, безкрайни лехи – работа за десет души. Радвах се, че ние с Иван живеем далеч, в собствен апартамент, където тази бъркотия не ни засяга. И той, признавам си, беше щастлив да поддържа дистанция. Но щом стъпваше в родителския дом, върху него се ронеше вал от поръчения, сякаш беше нает работник, а не син.
Когато се оженихме, Цветана ни канеше на гости, разправяйки за хубостите на селския живот: скара на залез, разходки в гората, чист въздух и домашен мед. Поддадохме се на тези приказки и решихме да прекараме първата си почивка в селото. Мечтаехме за спокойствие, дълги разговори около огъня, за тишина, нарушавана само от птичите песни. Но реалността се оказа по-сурова от всякакви очаквания.
Щом слезнахме от автобуса, запрашени и умрени след дългия път, почивката се изпари. Иван веднага получи стари ботуши и беше изпратен да оправя обор. А мене ме вкараха в кухнята, където ме чакаше планина от мръсни съдове, останали от някакво семейно тържество. После – готвене за цялата банда: свекъ́р, свекърва, съседи, роднини. Почивка? Не, каторга! За две седмици едва успехме да дишаме. Скарата опитахме веднъж – и то набързо, между всичките задачи. Разходките в гората останаха само мечта. Но най-много ме дразнеше поведението на Васил, по-малкият брат на Иван. Докато ние с мъжа ми тичаме из двора като загнани коне, той лениво се търкаляше на дивана, превключвайки телевизора или листейки телефона. Маршрутът му беше ясен: легло – тоалетна – хладилник. И свекърва го гледаше с възхищение, сякаш беше национално съкровище.
На петия ден не издържах. Вечерта, когато най-накрая останахме сами, попитах Ивана: „Какво всъщност прави брат ти? Защо не прави нищо?“ Мъжът ми въздъхна и отговори, че Васил е „интелектуалец“. Де, с ръцете да работи не му е писано, майка го пази за велики дела. Учи се, видиш ли, и всичките му сили отиват за книги. Вярно, че учи осма година, отписва го, после пак го приемат. А Иван? Иван винаги е бил този, който идва да спасява родителите: да оправи оградата, нареже дърва, поправи покрива. Така беше и преди да се запознаем.
Тази „почивка“ стана последната капка. Започнах да говоря с Иван, че е време да променим правилата. Защо той трябва да тегли целия дом на гърба си, докато да се живее като принц? Не може ли по-малкият поне малко да помогне? Родителите чакаха месеци, за да оправим кокошарника или да боядисаме портата, въпреки че свекъ́р можеше сам да го свърши. Но Цветана не позволяваше да пипат нейния скъпоценен Васил – той е „учен човек“, не може да се разсейва.
За щастие, Иван се замисли. За пръв път погледна ситуацията отстрани и разбра, че го използват. Съгласи се – стига е бил безплатна работна ръка. Решихме да не се поддаваме повече на молбите. На Великден, въпреки настоятелните обаждания на свекърва, не отидохме. Нито на други празници. А когато се появи възможност за истинска почивка – с море, слънце и свобода – уведомихме семейството. Цветана избухна. Крещеше по телефона, че сме длъжни да дойдем, че имат нужда от помощ. Иван спокойно попита каква точно. Оказа се, че правят ремонт в къщата – и, разбира се, разчитат на нас.
Тогава мъжът ми не издържа. Каза на майка си право в очите: „Имаш още един син. Може би е време и той да поработи?“ Свекърва се опита да му възрази, че Васил е зает с учене, че няма време. Но Иван ѝ напомни как самият той, докато беше студент, работи за семейството, защото „братчето било малко“. А сега? Сега Васил е възрастен, но все още неприкосновен. „Мамо, имаш двама сина – каза той накрая. – А ми се струва, че единият е твой, а другият – чужди селски.“ И затвори телефона.
Не мина и минута, а Цветана вече беше набрала мене. Гласът ѝ трепереше от ярост. Обвиняваше ме, че съм настроила Ивана срещу семейството, че съм му отровила сърцето, разделила го с близките. Слушах този поток от упреци няколко секунди, после безмълвно я блокирах. И знаеш ли? Не съжалявам нито за миг.
Ако Иван беше единствено дете, щях да настоявам да помагаме на родителите. Но когато в едно семейство има двама сина, а единият живее като цар, а другият – като слуга, това не е справедливо. Не искам мъжът ми да се чувства чужд в собствената си къща. И ако за това трябва да сложим точка в общуването със свекърва, съм готова. Нашият живот не е тяхна собственост. И най-накрая избрахме себе си.