Ралица гледаше свекърва си и си мислеше: „Трябва да си наистина безропотна слугиня на мъжа си, за да му сваляш чизмите. Не само, че се е напил, не може и дума да свърже, ама той дори не се опита сам да си ги свали, а тя още му пипа пръстите на краката, като си мърмори: „Слава Богу! Топли крака, не са измръзнали. А чорапите вълнени, дебели, сама ги плетох.“
Невястата беше възмутена. Свекървата вдигна мъжа си от дивана, притисна го плътно до себе си и бавно го отведе до леглото. Покри го като дете с одеяло, сложи голяма чеша с боза на масичката до него и тръгна щастлива да си пие чай. Ралица искаше да се подиграе:
– А къде са виковете? Къде са хвърляните чизми? Къде са подсвирките?
Вместо това тя видя доволното лице на свекърва си и я чу как, макар и да не похвалява мъжа си, го оправдаваше:
– Отдавна не беше пил, явно е срещнал някой от приятелите си. Хайде да си почине малко, иначе само работа и работа. Да, изпил е повечко, черният дроб вече не го държи. Но нищо, после ще го поправим, ще го подлекуваме.
Ралица беше омъжена от година за техния син и вече беше забелязала, че свекърва си винаги се превива пред мъжа си. Никога не повдига глас, всичко му обяснява, разжевява, но в крайна сметка прави както иска тя. Ако свекъра се разболее, свекървата тича на пръсти около него.
Веднъж му отвърна, че когато тя се разболее, лесно се лекува, но мъжът… При него освен болестта трябва да се пребориш и с неговите капризи, с отказа му да пие хапчета, с яда му към самия себе си, че се е разболял точно когато има делник до врата.
Ралица наблюдаваше свекърва си и вече беше усвоила нещичко. Например, когато сядат да ядат, а нейният съпрус чмокне силно от горещия чорба, тя веднага спира да яде, поставя лъжицата и го гледа. Той разбира какво става и продължава да яде, задавен от срам. Свекървата пък казва на мъжа си:
– Не бързай, че никой няма да ти вземе.
А на силното сърбане коментира: „Слава Богу, че е вкусно, че се боиш да не ти го отнемем.“ Свекъра, разбирайки подмята, започва да яде спокойно.
Веднъж при свекъра дойдоха приятели. Свекървата веднага нареди закуска на масата и спокойно си тръгна. Мъжете седяха, понякога изпускаха груба дума, но в целом се държаха прилично, обсъждаха неща, споделяха спомени. За Ралица гостите се бавиха твърде дълго. Не издържа и попита майка си:
– Не е ли време да си тръгват? Може би вече е време да знаят кога е край?
Свекървата отвърна:
– Те сами ще решат кога да си ходят. Вратата се отваря, когато гости идват, а когато си отиват, не сочиш към вратата, а към масата – да си изпият по едно за прощаване. Събрали са се веднъж в годината вкъщи, не в сергия, не в гаража – нека посидят. Иди ги питай дали не им липсва нещо на масата.
Наистина мъжете си тръгнаха спокойни, доволни, а свекъра, също доволен от жена си, я прегърна и целуна.
Когато нейният мъж закъснееше от работа, по лицето на Ралица се четеше яд и безпокойство, очите й хвърляха светкавици. Свекървата я успокояваше:
– Не мисли за лошо, може би го е задържало началството. Ако е това, за което си мислиш, времето няма значение – може да идва навреме и пак да е недоволен.
И така беше – мъжът беше замесен в една утайка. Дойде вкъщи и вместо сърдита жена с надути устни, срещна грижовна и мека. Той каза:
– А аз си мислех, че ще ме изядеш.
Ралица се замисли – как се държи, щом мъжът, който сеРалица осъзна, че мъдростта на свекърва си е скрита в простотата на всекидневната любов и загриженост.