“А ти къде отиваш по средата на нощта? Защо събираш децата?” — попита той. “Ние си тръгваме от теб”
Онази нощ Георги се прибра вкъщи малко по-рано от обичайно — часовникът току-що беше минал половин. Вече се приготвяше да се преоблече и да легне, когато завари жена си, как бързащо облича джакетка на заспалата им дъщеря. До тях стоеше синът им, намръщен и недоволен. Георги не разбираше какво се случва.
— Стой! Къде отиваш в такова време? Защо събуди децата? — изръмжа той, вече ядосан.
— Ние си тръгваме. Не мога повече да живея така, — спокойно отвърна Радослава, погледна го право в очите. Някога, не толкова отдавна, гледаше в тези очи с възхита. Сега в тях имаше само злоба, презрение и студ.
— Е, махай се! — изкрещя Георги, без да му пука как викът му плаши децата. — На кого ти трябваш такава с багаж? Глупачка!
— Ще видим, — отвърна Рада и, без да се обърне, излезе през вратата.
Първата година от брака им беше като приказка. Георги я носеше на ръце, беше внимателен, грижовен, красив и уверен. Всички приятелки и завиждаха. Само майка й шепнеше: “Ох, ще настрадаш с този хубавец.” Но Рада отмахаваше, убедена — при нея ще е различно, защото се обичат.
Когато се роди синът им, вкъщи започнаха кавги. Появиха се недомълвки, обида се засели в душата й. После разбра — Георги има любовница. Светът й се срина, но тя остана. За детето, за видимостта на семейство. После — втората бременност, дъщеря. И след това — честите командировки на Георги, безсмислените обяснения, дистанцията. Рада разбираше всичко, но мълчеше. Не защото беше слепа, а защото се страхуваше. Как да напусне? Къде да отиде с две деца? Как да живее?
Усещаше чужди аромати на дрехите му, чуваше непознати имена, даже веднъж я нарече “Марийка”. Но не каза нищо. Живееше като робот. Сутрин, деца, работа. Започна да работи като касиерка в супермаркет. Малка аренда, мизерна заплата, никаква помощ. Но и това понасяше — защото трябваше.
Един вечер някой внимателно сложи букет на касата й.
— За вас. Просто… искам да ви видя усмихната, — смутено каза клиентът. Илия, редовен посетител, който винаги взимаше същите неща — хляб, наденици, кафе.
— Илия. Смяната ви приключи ли? Мога ли да ви заведа?
Тя отказа. После — още веднъж. И пак. Рада не вярваше, че някой може да се интересува от жена с две деца. Собственият й мъж ги беше забравил, не беше се обадил вече година. А този непознат — питаше, интересуваше се, грижеше се.
Един ден не издържа:
— Имам две деца!
— Чудесно, — усмихна се той. — Тогава уикендът е за зоологическата градина.
Тя остана без думи. А той научи сина й да играе шашки, дъщеря й — да кара ски. Тичаше до аптеката посред нощ, ако някое дете се разболее. Рада се опитваше да го отблъсне, но той само се усмихваше:
— Мислиш ли, че ще те пусна? Ще се омъжиш ли за мен?
Минали са пет години. Рада е омъжена за Илия. Имат четири деца — две общи и две от първия й брак. И всички съседи казват колко приличат на Илия.
— Наистина стават като теб, — шепне му тя през нощта.
— А как иначе? Обичам ги. Те са част от теб. А значи — и от мен.