Винаги имаше нещо да празнуват в големия и шумен род на мъжа ми – Петър. Трима братя, две сестри, всички вече самостоятелни, със семейства и деца. Но пак се събираха у нас – редовно. И не просто за кафе, а за цяло пиршество. Поводът винаги се намираше: рожден ден, имени, годишнина. И всеки път – у нас. Защото, както твърдеха роднините: “У вас е удобно, къщата е голяма, има двор.” Наистина бяхме купили просторна къща край града – работихме и спестявахме дълго. И щом се появи място с беседка, скара, тревна площ и паркомясто – цялото семейство реши, че това е тяхната “вила”.
Отначало дори ми харесваше. Израснах сама, без братя и сестри. Беше ми приятно да чувствам, че съм част от голямо семейство. Приготвяхме ястия, печехме месо, смеехме се. После обаче… после това се превърна в мъчение. Представяте ли си колко трябва да готвиш, когато идват повече от 15 човека? И никой дори не питаше дали има нужда от помощ. Жените от прага сядаха под клоните с чаша вино, мъжете тръгваха да палят скарата. А аз – сутрин до вечер в кухнята. Нарязвах, пържах, миех, почиствах. Разнасях чинии, събирах мръсните. Само Петър нахождаше, с виновна усмивка: “Да ти помогна?” Аз, задържайки досадата, покитвах: “Ще се справя…”
Но най-обидното беше друго. Как всяка път излизах към гостите – измъчена, с престилка, без грим. А те – в пълна красота. Сякаш бяха на бал, а не в къща край града. И аз исках да бъда друга – да облека рокля, да си оправя косата, да седна с чаша вино. Но нямах време. Бях “обслужващ персонал”.
След тези вечери Петър сам миеше купищата чинии, караше ме да си легна. Виждах – беше изтощен. Един свободен ден в седмицата, и то преминаваше сред врясъци на деца и шумни разговори. А той мечтаеше просто да си легне, да поръча пица, да гледа филм. Но не искаше да се кара със семейството. И аз мълчах. Докато един ден не се обади брат му.
“Ще празнуваме рождения ми у вас, както винаги.”
Петър, като сложи телефона, се обърна към мен:
“Утре ставаш, обличаш най-хубавата си рокля, сипваш си косата, ако искаш – слагаш грим. Можем даже да ти купим нещо ново. Но – в кухнята няма да влизаш. И с крак. Нищо.”
“Ама как…” започнах аз.
“Толкова. Нека си носят ястия. Ти не си готвачка, нито прислужница. И ние имаме право на почивка.”
Мълча кимнах. Беше странно, но приятно.
На следващия ден се навъса цялата родня. Усмивки, кутии с торти, месо в чанти. А на масата – празно. Роднините си гледаха, мълчаливо питайки: къде са салатите, мезетата, къде е стопанката? Тогава Петър спокойно излезе и каза:
“Отсега нататък ще е така. Искате празник – участвайте. Ние с жена ми се уморихме. Тя не е длъжна да готви за всички. Или всеки носи нещо свое, или си намирате друго място за тържествата.”
Залегна тишина. Ядяха, но без предишната веселост. Разговорите не се получаваха. Но за следващия празник една от сестрите – за пръв път от години! – покани всички у тях.
Оказа се, че могат. Когато поискат.