В съседката ми, баба Елена, жена на години, с която поддържаме топли отношения, често идва при мен на чай, за да сподели новини и да си излее душата. Наскоро ми разказа за трудностите, възникнали в семейството им, след като в дома им се появи новата снаха.
Синът на баба Елена, Стефан, се ожени преди около четири месеца. Младата двойка се сблъска с жилищен проблем – нямаха собствено жилище, а да наемат апартамент беше над възможностите им. Стефан реши да доведе съпругата си, Ралица, в родителската къща. В жилището, освен баба Елена, живееше и дъщеря й Мария. До идването на Ралица всички членове на семейството живееха спокойно, намирайки компромиси в ежедневните задължения.
Още с пристигането си обаче Ралица започна да променя нещата. Първо настоя да сложат ключалка на вратата на стаята им със Стефан. Желанието за лично пространство беше разбираемо, но поставянето на заключващ механизъм изглеждаше като недоверие към свекървата и зълвата. Това създаде напрежение между тях.
После Ралица предложи да се въведе график за дежурства в кухнята, за да се разпределят задълженията по равно. Обаче поради различните работни графици на жените идеята се оказа нереализуема. Най-накрая се споразумеяха, че вечеря ще готви тази, която се прибере пръв вкъщи.
Ралица се опитваше да налага свои правила в дома, понякога демонстрирайки неуважение към свекървата си и зълвата. Например, переше само чиниите си и на съпруга си, оставяйки тези на другите неоплатени. Опитите на баба Елена да подобри отношенията и да обясни важноста на уважението към останалите членове на семейството не даваха резултат.
Стефан, заслепен от чувствата си към жена си, или не забелязваше, или не искаше да забележи напрежението вкъщи. Баба Елена се чувстваше безсилна пред ситуацията и не знаеше как да възвърне хармонията в семейството.
Слушайки разказа на съседката, разбрах колко труден бе станал ежедневието им. Може би на баба Елена и Мария трябва да обсъдят със Стефан и Ралица положението, за да намерят общ език и да възвърнат спокойствието в дома.