Изгубените години: решение от миналото разкрива син след 30 години

В живота понякога се случват срещи, които за миг обръщат всичко с главата надолу. Борис Димитров, депутат от областния съвет и човек с известно име, отдавна свикнал с уреден, премерен живот, разписан до минута. Но онзи декемврийски ден, както се оказа, промени съдбата му повече от всички парламентарни решения за десетилетия.

Жалбата, постъпила в приемната, отначало му се стори банална – жена се оплака, че пътните работници съсипали поддържаната й градинка пред къщата. Помощницата поясни: „Не е обикновена жена – на 50 изглежда на 30. Собственик е на верига салони за красота. Има дори статут на многодетна майка.“ А името – Гергана Иванова – нещо го засегна дълбоко.

„Знаеш ли,“ каза той на помощницата, „имах съпруга с такова име преди години. Красавица, от скромен род. Обичах я като глупак. Но…“

Замлъкна. Всичко се случи преди тридесет години. Борис тогава беше просто Борис. Неговата фамилия „Петров“ беше гордост за рода, а строгите му родители искаха наследник и булка от „подходящи среди“. Гергана не беше от тях. Беше бедна, но неземно красива и светеше с доброта. Ожени се за нея, против волята на семейството. Но след две години бездетен брак се поддаде на натиска: „Ако не ражда – напусни.“ Не искаше да я остави без нищо, затова й купи апартамент. Не в родния град, а в друг край, далеч, за да не се срамува родът. Оттогава не я бе виждал.

Когато служебната кола зави към къщата, сърцето на Борис забило бързо: пред портата стоеше тя. Същата Гергана. По-зряла, мъдра, изискана като скъп антик. Позна я веднага, но се престори, че не я узнава.

„Оставете ме сама. Ще говоря с нея.“

Тя го позна още от погледа:

„Борис? Мислех, че не си ти. Как е с ценната ти фамилия? Или я промени?“

Той свали поглед.

„Да. Сега Димитров. Тогава, през 90-те, трябваше. За кариерата.“

„Отново всичко заради фамилията… Заради рода… Удивително, колко си непроменен.“

Разговорът продължи с чай. Гергана го покани вътре, а Борис се опитваше да разбере – сама ли е, омъжена ли… Тогава телефонът й звънна. На екрана – „Иван“. Отговори с топлина:

„Здравей, сине. Всичко е наред. Да, да, уредихме се, засега ходим по работи с доктора. Целувам те, после ще се обадим.“

Когато затвори телефона, Борис беше блед като стена.

„Той… червенокос ли е… като мен в младостта? Той мой син ли е?“

Гергана въздъхна:

„Да. Месец след като си тръгнал, разбрах, че съм бременна. Исках да го премахна, но докторът в родилния ме разубеди. После се сближихме, той стана мъжът ми. Отгледа Иван като свой. Но му казах истината – кой си ти. Знае. Но за баща смята другия. Този, който беше до нас, а не този, който избяга.“

По бузите на Борис потекоха сълзи. За пръв път от много години усети, че всичко, което човек направи, се връща. И не винаги приятно.

„Ако искаш да го видиш – опитай. Но не очаквай благодарност. Синът е възрастен. На него му е решението.“

Когато се върна в колата, помощниците се чудеха – какво ли може да се случи за десет минути пред разбита градинка?

Борис Димитров седна, изтри лицето и кратко нареди:

„Запишете: градинката да бъде възстановена до седмица. И нека всички знаят – за всяко наше дело идва отплата. Понякога след години.“

Днес разбрах: фамилиите минават, но изборите ни остават. И когато слагаме рода над сърцето, понякога губим повече, отколкото печелим.

Rate article
Изгубените години: решение от миналото разкрива син след 30 години