Днес си спомням колко труден беше онзи период.
Омъжихме се с Радослава, когато и двамата бяхме над трийсет. Първите три години бяха изпълнени с хармония и стабилност – както в отношенията ни, така и във финансите. Тя работеше на добра позиция в голяма фирма и печелеше солидно, докато моите доходи бяха малко по-скромни. Но това никога не беше проблем между нас. Никога не подчертаваше разликата, а бюджетът си го планирахме заедно, като екип.
С раждането на дъщеря ни, Елица, Радослава взе майчинство. Изведнъж финансовото ни равновесие се разби. Въпреки държавните помощи, които получихме, те не заместиха нейните бонуси и надбавки. Цялата тежест падна върху мен. Направо се борех, за да стигнат парите, особено след като се наложи да плащаме за рехабилитацията на Радослава след раждането, после за лечение на Елица, а накрая и за сесии при психолог заради постнататалната й депресия.
Очаквах, че след около две години Елица ще отиде на ясла, а Радослава ще се върне на работа. Но когато заговорих за това, тя ме изненада – искаше да остане вкъщи, за да се грижи за здравето и развитието на дъщеря ни. Според нея Елица още не беше готова за ясла.
Тогава се намеси тъща ми, Стефания Илиева. Един ден дойде при нас и изрече категорично:
“Една майка трябва да е до детето си до училище! Бащата трябва да издържа семейството сам. В яслите само вируси, няма да рискуваме внучка ми!”
Беше като заповед. Разбира се, ние искахме само най-доброто за Елица, но без заплатата на Радослава бяхме на ръба. Познати от нашия кръг водеха децата си на ясла – за тях това беше не само необходимост, а и начин децата да се социализират и да се подготвят за училище. Освен това, майките им работеха, помагайки финансово.
Опитах се да обясня на Стефания Илиева, но тя не се огъваше. Взаимоотношенията ни се влошиха. Тя ме обвиняваше, че не изкарвам достатъчно, а аз й казах да не се меси в семейните ни работи.
С времето напрежението само растеше. Радослава се чувстваше раздвоена – между исканията на майка си и реалността на бюджета ни. Аз пък бях затънал в безсилие, без да знам как да изляза от този капан.
Една вечер, след като Елица заспа, седнахме с Радослава на кухнята и говорихме откровено. Разказах й колко ме изтощава да нося всичко сам, колко се страхувам за бъдещето ни. Тя заплака и призна, че и тя е уморена от натиска на майка си, от това да се чувства разделена между грижата за семейството и желанието да угоди на родителите си.
Решихме, че ще взимаме решения само за нас, без външно влияние. Радослава започна да подготвя връщането си на работа – обнови си CV-то, свърза се с бивши колеги, търсеше опции за непълно работно време или работа от вкъщи.
Стефания Илиева протестираше в началото, но с времето свикна. Видяхме, че Елица расте щастливо, а ние станахме по-уверени в изборите си.
Това беше изпитание, но ни сближи. Разбрахме, че само ние решаваме как да живеем и как да отглеждаме детето си.