„Мамо, живяхме заедно петнадесет години, но може би не трябваше да имаме три деца“ — тези думи чух от сина си…
Когато Елена Димитрова ги чу от тридесет и шестгодишния си син Димитър, сякаш земята се отмести под краката ѝ. Как е възможно? Как може любимият ѝ син, гордостта на живота ѝ, опората и радостта ѝ, да каже нещо подобно? Припомняше си как през цялата му младост той страда заради Стефката — онази момиче, което в училищните го-дини му отравяше живота, слагаше му клончета, се смееше и разнасяше клюки. А сега той иска да събори всичко заради нея — семейството, децата, годините, живота.
Елена помнеше всяка детайл. Как Стефка в училище строеше коварни планове срещу сина ѝ, как той мълчеше и търпеше, въпреки че се занимаваше с борба и можеше да й отвърне. Но бе възпитан, справедлив. Дори когато тя самата готвеше да избухне, да отиде при директорката, да се оплаче, да го премести в друго училище — той махваше с ръка. Търпеше.
Когато училището остана назад, Димитър сякаш се съвзе. Завърши с отличие, влезе в университет, учеше, работеше, градеше бъдещето. Израсна в силен, умен мъж, уважаван колега. А после… после на прага на дома им се появи Тя. Стефка. Онова момиче. Сякаш излязло от нощно кошмарно сънуване, за да започне да руши отново. И синът ѝ, като омагьосан, се приближи към нея. Влюби се, прости всичко, дори започна да изгражда връзка с нея. И въпреки предателството, изневярата, когато тя го напусна за друг точно преди сватба, той не озлобява. Строшен, но не сломен.
След тази трагедия Димитър започна да се вижда с Радка — момиче от добро семейство, дъщеря на приятелка на Елена. Всичко вървеше добре: се ожениха, имаха три деца, купиха си жилище. Елена помагаше колкото можеше. Радка беше грижовна, добра, обичаща майка. Не крещеше, не се караше, теглеше целия домакински товар, без да работи, заради семейството. Животът сякаш най-после се оправи.
Но в един момент всичко се обърна. В столицата се завърна Стефка. Отново се появи в живота на сина ѝ като буря, като пепел, който не се измива. Срещнаха се случайно, обмениха няколко думи — и готово. Димитър се промени. Започна да казва, че не обича Радка, че никога не я е обичал. Че е бил с нея само защото беше объркан. Че децата му са грешка, породена от загубата на Стефка. Говореше хладно, равнодушно. Сякаш не ставаше дума за живота, за децата, за жената, минала през всичко с него. А за случайна грешка в уравнение.
Елена не можеше да повярва на ушите си. Как забрави как Стефка го предаде? Как може да вярва на жена, която без да се замисли го смени с друг? Сега се е върнала, защото не ѝ се получи надалеч, в чужбина, и отново руши всичко?
Най-ужасното беше, че той говореше, че е готов да си тръгне. Да изостави Радка и трите деца, само за да бъде с онази, която го повика отново. Сякаш умът му беше изключен, оставяйки само болна привързаност.
Елена гледаше внуците си и не знаеше как да им каже, че баща им ги изоставя. Не знаеше как да погледне в очите на Радка, която дори не подозираше нищо. Сърцето ѝ се късаше. Синът ѝ, за когото се молеше, за когото се бореше, когото спасяваше от сълзи и болка, сега сам става причина за чужда мъка.
За първи път в живота си се чувстваше безсилна. Защото Димитър вече бешеВече беше възрастен и сам трябваше да носи отговорност за изборите си, но тя никога нямаше да спре да го обича, дори когато любовта ѝ беше единственото, което оставаше.