„Не сме ви се отказали!“ — как свекървата превръща почивните дни в наказание

„Не сме ви наети работници!“ – как свекърва превръща уикендите в каторга

Ако някой ми беше казал преди година, че редките ми, толкова очаквани уикенди ще се превръщат в тежък физически труд, от който болят всички мускули, а очите се пълнят със сълзи – нямаше да повярвам. Но сега това е реалност. Всичко, защото свекърва ми, уважаваната Лиляна Георгиева, реши, че след като аз и Стефан живеем в панелка и нямаме собствена градина, значи нямаме никакви грижи и свободното ни време – колкото си поискаме. А това означава – може да ни използва на максимум.

Омъжихме се срещу Стефан преди малко повече от година. Направихме скромна сватба – пари нямаше много, живеем в град, където всяка стотинка се брои. Моите родители ни помогнаха с апартамента – купихме едностаен на вторичния пазар. Разбира се, състоянието му беше посредствено, затова веднага запланирахме ремонт. Да, не веднага, но от пролетта започнахме бавно: ту сменихме кран, там преклеихме тапети, на кухнята сложихме линолеум. Пари недостигаха, а времето – още повече.

А при родителите на Стефан – къща в село, стопанство, огромна градина, кокошки, патки, коза и дори две крави. Живеят в покрайнините, където още от социализма държат на земята. Но това е тяхно решение – те сами започнаха всичко. Уважавахме труда им, но винаги смятахме, че всеки си има своя живот.

Но свекърва реши друго. Щом разбра, че живеем „в топло, без градини и грижи“, веднага започна да ни кани упорито. Първо – „само на гости“. После – всяка събота и неделя, като по график: „елате да помагате“. Не „да си починете от града“, а точно – да работим. Още на прага – в ръцете ни подава метла, мотика или кофа. Усмихни се – и в градината.

Отначало си помислих – добре, ще отидем няколко пъти, ще покажем, че не сме безразлични. Ще помогнем, доколкото можем. Стефан също се опитваше да убеди майка си: „Имаме ремонт, нямаме време, работата е тежка.“ Но упоритостта на Лиляна Георгиева няма граници. „Вие в града сте като царе! А тук всичко е на мен!“ Аргументите за умората я оставяха безучастна. „Какво толкова можете да правите в тоя апартамент?“ – възмущаваше се тя. „Ние ви отгледахме, сега и вие трябва да помагате!“

Искрено, исках да бъда добра снаха. Да не създавам конфликти. Но всичко свърши, когато при един следващ приезд, тъкмо като влязохме в къщата, свекърва ми подаде кофа с вода и кърпа: „Докато варя чорбата, ти измий пода – до банята и обратно. А на Стефан кажи, да отиде да реже дъски – трябва да поправя кокошарника.“ Опитах се вежливо да откажа – казах, че съм уморена след работната седмица. Но тя дори не ме изслуша. Сякаш бях наета работничка, която се е осмелила да откаже задача.

Когато си тръгнахме в неделя вечерта, цялото ми тяло беше изтощено. А в понеделник закъснях за работа. Шефът беше шокиран – никога не съм си вземала болничен, а тук изведнъж се разболях. Пришло ми се да излъжа, че не се чувствам добре. И всичко това – след „почивка“ при свекърва. Не усетих ни радост, ни благодарност. Само обида и гняв.

Най-болезнено беше, че ние със Стефан многократно казвахме: имаме си свои грижи, уморени сме, в ремонт сме! Но Лиляна Георгиева продължаваше да звъни всеки ден: „Кога ще дойдете? Градината няма сама да се прекопае!“ Опитвахме се да обясним, че сега не можем. А тя – в отговор: „Какъв е тоя ремонт, че трети месец не можете да свършите? Нов къщ ли строите?“

Все повече ме учудваше нейната наглост. Особено когато каза право в очите: „На теб разчитах. Ти пък жена си. Трябва да се научиш да доиш крави и да садиш зеле – ще ти трябва.“ Удържах се тогава, но вътре всичко кипеше. Никога не съм искала да живея в село. Не съм длъжна да знам как се дои крава или се чисти обор.

Стефан се опитваше да ме подкрепи. И той беше уморен от исканията на майка си. Преди отиваше с радост при тях, сега – само под натиск. Вече започна да игнорира обажданията й – твърде много упреци във всеки разговор. А аз всеки път се чудех как да измисля нещо, за да не ходя пак.

Един ден събрах кураж и се обадих на майка си. Разказах й всичко. И знаете ли, тя ме подкрепи. Каза, че помощта трябва да е доброволна. Че не може да превръща младото семейство в безплатна работна ръка. И че ако позволим да се възползват от нас сега – после ще стане още по-зле.

Толкова съм уморена. От този двоен живот – от една страна, ремонт и работа в града, от друга – селска каторга всеки уикенд. Мечтая само да поспя. Да прекарам свободния си ден с книга или филм, а не в калта с лопата.

Не знам какво да правя. Стефан вече сериозно говори, че е време за ултиматум. Или майка му спира да ни тормози, или ще ограничим контактите с нея. Може и да звучи сурово, но ние си имаме свой живот, свои мечти, свои цели. А ние не се наемахме да сме вечни помощници.

И нека някой каже, че „така е нормално“, „трябва да помагаме на родителите“ – аз не споря. Но помощта е, когато те мИменно затова решихме, че е време да сложим граници, защото семейството ни заслужава да живее с радост, а не под натиск.

Rate article
„Не сме ви се отказали!“ — как свекървата превръща почивните дни в наказание