Мамо, петнадесет години заедно, но може би не трябваше да раждаш трима деца” – думи, които синът ми ми каза…

„Мамо, живехме заедно петнадесет години, но може би не тряблеше да имаме три деца“ — тези думи чух от сина ми…

Когато Елена Димитрова ги чу от тридесет и шестгодишния си син Калоян, сякаш земята ѝ се изплъзна под краката. Как е възможно? Как любимото ѝ дете, гордостта ѝ, подкрепата и радостта ѝ, може да каже нещо такова? Припомни си как през цялата му младост той страда заради Радостинка — оная млада жена, която в училищните години му отравяше живота, поднасяше гадости, сееше шеги и клюки. А сега той иска да разруши всичко заради нея — семейството, децата, годините, живота.

Елена помнеше всяка детайл. Как Радостинка в училище му слагаше препятствия, как той мълчеше, въпреки че се занимаваше с борба и можеше да се защити. Но той бе възпитан момък, справедлив. Дори когато тя самата готвеше да избухне, да отиде при директора, да го премести в друго училище — той отричаше. Търпяше.

След като училищните години минаха, Калоян сякаш се съвзе. Завърши с отличие, влезе в университета, учеше, работеше, градеше живота. Израсна в силен, умен мъж, уважаван колега. А после… после на прага на дома й се появи Тя. Радостинка. Сякаш се върна от лош сън, за да започне отново да руши. И синът ѝ, като замагьосан, се приближи към нея. Влюби се, прости всичко, дори започна връзка. И въпреки предателството, изневярата sincerity, когато тя го напусна за друг точно преди сватбата — той не озлоби. Строшен, но не и сломен.

След тази трагедия Калоян започна да се вижда с Венета — млада жена от добро семейство, дъщеря на приятелката на Елена. Всичко вървеше както трябва: ожениха се, имаха три деца, купиха жилище. Елена помагаше както можеше. Венета — усърдна, добра, грижовна майка. Не крещеше, не се караше, понасяше домакинството без да работи, за да се посвети на семейството. Животът трябваше най-сетне да е уреден.

Но един ден всичко се обърна. В София пристигна Радостинка. Отново се появи в живота на сина ѝ като буря, като пепел, който не може да се измие. Срещнаха се случайно, размениха няколко думи — и Калоян се промени. Започна да твърди, че не обича Венета, че никога не я е обичал. Че е бил с нея само защото е бил объркан. Децата — грешка, породена от загубата на Радостинка. Говореше хладнокръвно, сякаш не ставаше въпрос за семейство, за деца, за жена, която го подкрепяше във всичко. А за случайна грешка в изчисление.

Елена не можеше да повярва. Как може да забрави как Радостинка го предаде? Как може да вярва натакава жена, която безмилостно го изостави за друг? Сега се е върнала, защото не ѝ се е получило там, далеч, и отново руши всичко.

Най-страшното — той каза, че е готов да напусне. Да изостави Венета и трите деца, само за да бъде с оная, която го извика. Сякаш разумът му беше изключен, оставяйки само болна привързаност.

Елена гледаше внуците си и не знаеше как да им каже, че баща им ги изоставя. Не знаеше как да погледне на Венета в очите, която дори не подозираше. Сърцето ѝ се късаше. Нейният син, за когото се молеше, бореше се, когото спасяваше от сълзи и болка, сега сам причиняваше мъка.

За първи път се почувства безсилна. Защото Калоян вече е възрастен. Защото той сам решава съдбата си. Но може ли една майка да гледа това и да мълка? Може ли просто да се оттегли, когато семейството рухна?

Елена Димитрова знаеше — ще се бори. За Венета. За внуците си. За да не загуби сина си окончателно. Няма да позволи на тази жена да разруши отново всичко, което с толкова труд е изградено. Дори ако трябва да противостои на собствения си син. Защото понякога любовта на една майка не е в одобрението. А в защитата. Дори когато никой не я моли.

Rate article
Мамо, петнадесет години заедно, но може би не трябваше да раждаш трима деца” – думи, които синът ми ми каза…