Предателство, което не мога да простя: загубено доверие към свекървата

Вече не се доверявам на свекърва си: една грешка, която не мога да прости

Приятелката ми се казва Стефания и тя отглежда сина си сама. Бившият ѝ мъж я напусна още преди детето да се роди, и оттогава тя върти всичко сама — от детската градина до болничните и безсънните нощи. Синът ѝ е на шест години и страда от сериозна хранителна алергия. Лекарски заключения, изследвания, постоянни прегледи при аллерголог — всичко това отдавна е част от живота им.

Стефания строго следи какво яде детето. Той е алергичен към млечни продукти, шоколад, ядки и някои плодове. Най-малко отклонение от диетата води до обриви, сърбежи, понякога — подутини и силна слабост. Но както при много млади майки, и тя има една „трудна“ роднина — свекърва ѝ, която се мисли за по-умна от всички лекари и твърди, че „през наше време децата ядяха всичко и нищо им нямаше“.

Един ден Стефания трябваше спешно да отиде при зъболекар. Назначиха ѝ изваждане на зъб с упойка и възстановяване — не за час, а поне за половин ден. Деца, разбира се, не се пускат в клиниката, затова тя, нямайки друг избор, остави сина си при свекърва си. Жената, както винаги, я увери, че всичко ще бъде под контрол: „Не се притеснявай, знам какво може и какво не може да яде“.

Стефания специално написа списък с разрешени храни и остави чанта с подходяща храна. При напускането ѝ я предупреди отново: „Моля те, никакъв шоколад, сладкиши и сокове от магазина“. Свекърва ѝ кимна, усмихна се и се преструва, че приема всичко под внимание.

След няколко часа Стефания се върна и веднага усети, че нещо не е наред. Лицето на детето било в петна, бузите му горяха, изглеждаше вяло и си чешеше ръцете. На разпитите момчето отговори честно: „Баба ми даде сладкиш, бонбони и чай с конфитюр. Каза, че преувеличаваш и че малко сладко няма да ти навреди“.

Стефания, избухнала от яд, веднага се втурна към свекърва си с въпроса как смее да игнорира строгите препоръки на лекарите. Отговорът я шокира:

„Стига вече! Каква алергия? Това са глупости. Преди нямаше такива неща — и децата бяха здрави. Сега е модерно да ги натъпквате с лекарства. Измислили сте си куп болести. На момчето му трябва нормална храна, а не твоята диетична мъка!“

„Разбирате ли, че можехте да предизвикате анафилактичен шок?“ — Стефания едва сдържаше сълзите. „А ако беше започнал да се задушава? Ако не бях успяла навреме?“

„Нищо нямаше да стане! Вие, младите, всичко ви е страх. Щеше да порасне нормално, не го ограничавай. Ти си го направила толкова крехко, а сега всички ни дразниш.“

След този разговор Стефания сякаш си отвори очите. Осъзна, че вече не може да поверява детето си на тази жена. От този ден тя ограничи контактите с бившата си свекърва до минимум, макар и да знаеше, че тя все още се мисли за „права“.

Не осъждам Стефания. Напротив — подкрепям я. Постъпкът ѝ беше съзнателен, воден от грижата за детето, а не от обиди. Тук не става въпрос за методи на възпитание или кавги за играчки. Става дума за здравето и дори живота на момчето.

Учудващо е колко някои хора отказват да приемат промените. Цепят се за стари навици, за изрази като „нас така ни отгледаха — и нищо“, забравяйки, че медицината е напреднала много, а хранителните алергии не са измислица, а реална заплаха.

Най-много ме потреса безотговорността на тази жена. Как може да бъде толкова глуха към тревогата на една майка? Как може съзнателно да рискува здравето на внука си, само за да докаже своята „правда“?

А вие как мислите — в такава ситуация може ли да се прости? Струва ли си да се дава втори шанс или Стефания постъпи правилно, слагайки край? Бихте ли поверили детето си на човек, който отхвърля диагнозите на лекарите?

Rate article
Предателство, което не мога да простя: загубено доверие към свекървата