Днес го посрещнах с думите: “Ето го работничката!” – Ангелина Петрова беше баба на жена ми Ралица. Жена от старата, партийна школа, тя с цялото си поведение не харесваше мъжа на внучката си. Не й допадаше всичко в него – и начинът да се облича с джинси и тениски, и най-вече работата му. Беше фризьор, или както тя го наричаше – “косач”.
“Истински мъж трябва да има истинска мъжка професия. Като дядо ти например – половин живот слесар в завод. После го издигнаха по партийна линия. А този? Смех да е! Цял ден коси коси. Женска работа, и точка. И самият е такъв – преструва се като жена!” – упрекваше тя Ралица.
Облегнала брадичката си на тоягата, изкрещя: “Ралице, твоят дойде!” Съпругата ми излезе, сваляйки си престилката набързо, и го целуна смутено. “Пфу, телешки нежности!” – плюна си Ангелина Петрова. “Гладна съм, кога ще е вечерята?” Ралица хлопна с ръце: “Сега Йордан ще си измие ръцете и на масата.”
Бабката намръщи чело: “Ама аз те попитах преди пет минути, а ти каза, че ще е след половин час!” Ралица се заелви: “Ами… само се получи по-бързо…” Ангелина Петрова изрева: “Значи аз само заради този пришлец не седях да ям?!” Ралица сви рамене и се промъкна в кухнята. Бабата тръгна подир нея, викайки: “Чакай малко, хитра льо!” И след минута се чу силен смях.
Йордан, миейки си ръцете, с мъка предусещаше скучния вечер. После вечеря, после филмичка на ДВД – стари съветски. Баба не признаваше модерното кино. Казваше, че там всичко е разпуснато до безобразие. А те с Ралица страдаха. Да гледаш за триста и първи път същия военен филм, още и с коментари от бабата, беше съмнително удоволствие. А в девет часа светлината се гасеше и се очакваше да си легнат.
Колко пъти Йордан молеше Ралица да се изнесат под наем. Но тя го умоляваше: “Почакай, скъпи. Не мога да я оставя баба, макар и да се държи нагло, всъщност вече не е като преди. Освен това тя не ме изостави – взе ме от родилния дом, когато майка ме остави там.” Йордан, знаейки историята ѝ, отстъпваше. Той беше от село и за него семейните узи не бяха празна дума. Докато се уреди в града, цялата му рода го хранеше.
Сега и той им помагаше. На родителите с пари, на роднините с ръце – да направи баня, да дигне плевня. “Там се изми ли вече?” – изкрещя бабата. “Гледай да не те откраднат гаргите!” Излезе от банята и влезе в кухнята. Масата беше вече сложена. Едно поне – жена му знаеше как да готви. Макар и работеща, на масата винаги имаше разнообразие.
Бабата свиваше устни: “Не си в мене. Винаги в кухнята си. Аз на мъжа ми супи от пакет, кюфтета от кулинария – и никой не протестира. Имах по-важни дела – парткоми, месткоми, винаги в някоя комисия!” – говореше, с удоволствие дояждайки всичко, сготвено от внучката.
Днешната вечеря не беше изключение. “Как мина денят?” – попита Ралица. Йордан отвори уста, но бабата го пресече: “А теб какво те бърка неговата работа? Лесна му е – чик-чик, вжик-вжик. Какво толкова сложно? Да беше почиствач, тогава да го питаш. А така – нищо особено. По-добре слушайте за Васил Тодоров! Той от петнайсет в завода!” Йордан очи нагоре – започна. Тези поучителни истории, с различни вариации, той слушаше всяка вечер.
Всичко беше специално за него – да му покаже колко е безполезен като мъж. А той не беше виновен. Още десетгодишен, когато майка му закачи клони в косата си. Косата ѝ се сби в кълбо. Тя издърпа, издърпа, после с яд каза: “Йордане, докато баща ти не види, изрежи ми тази паплач!” Йордан още помни усещането, когато взе ножиците – страх и някакво щастливо очакване.
Отрязваше неравно заплетените коси, после смутено попита: “Може ли да подстрижа още малко?” Майка му махна с ръка: “Режи! Така или иначе баща ти ще забележи. И така нося забрадка, да не се срамувам.” И той подстригваше, по някакво вдъхновение. Получи се нещо отдалечено на къса коса “каре”.
Когато майка му погледна в огледалото, ахна. Той се сви с ножиците в ръка и затвори очи. “Боже, като да се помладих! Браво, сине!” – и го целуна радостно в тила. На фермата отиде, държейки забрадката в ръка, и се хвалеше. После започна – жени, моми, цял поток. А той и рад. Усещаше интуитивно кой какво иска, подстригваше всички. Затова след училище изборът на професия не беше труден.
Ралица я видя в парка – крехко, красиво момиче, събираше кленови листа за букет. И той, иначе несмел, изведнъж й се приближи. Запознаха се, разходиха се. И между тях се роди любов – истинска. Когато не можеш да живееш един без друг, да дишаш. Малко по-късно Ралица му разказа за себе си – баща ѝ загинал млад, а майка ѝ, уплашена от отговорността, я изоставила още в родилния дом. А баба ѝ, щом й се обадили, без думи я взела при себе си.
Ясно беше, че бабата не се зарадва на избора на внучката си, но мъдро мълчеше. Вече беше сбъркала веднъж – забранила на сина си да се жени. А той се напил и паднал под кола. Затова не рискуваше отново. Позволи на младите да живеят при неНа следващия ден Ангелина Петрова неочаквано донесе сладки и кафе за всички, като погледна Йордан по-меко, сякаш нещо в сърцето й се размекна.