Синът ми се ожени преди близо десет години. Неговата избраница, Боряна, вече беше омъжена и внесе в нашето семейство дъщеря от първия си брак. Аз ги приех с отворени обятия и не правех разлика между тях и собствените ми деца. През всички тези години се стараех да подкрепям младите – дали с пари, дали като седях с децата, за да могат те да си поемат глътка въздух и да си отдъхнат поне за малко. Снахата винаги се държеше хладно – избягвахме открити конфликти, но между нас стоеше ледена стена, която не успях да преодолея.
Първият съпруг на Боряна плащаше редовно издръжка, но не искаше да вижда дъщеря си – беше я изтрил от живота си като ненужна страница. Миналата година внучка ми, която считах за своя, се омъжи. И тогава започна всичко. На сватбата мен и сина ми не поканиха. Причината? Събитието беше само за „членовете на семейството”, а явно ние не влизахме в този кръг. Синът ми, който я отгледа като собствено дете за близо десет години, вложи в нея душа и сърце, изведнъж се оказа излишен. Биологичният ѝ баща, същият онзи, който почти не се сещаше за нея, освен да изпраща пари, се усмихваше сред гостите, сякаш имаше право на това.
Тази новина ме удари като гръм от ясно небе. Обичах това дете, радвала съм се на успехите й, помагала съм с каквото мога, а в отговор получих само безразличие и затворена врата. Считах я за моя внучка, а тя ме извади от живота си без дори да се обърне назад. Синът ми мълчеше, но виждах как болката го разяжда отвътре – преглътна тази обида, скри я дълбоко, но тя не изчезна. Беше ми двойно по-болно – за себе си и за него, за тази несправедливост, която ни разби и двамата.
Преди година наследих малък едностаен апартамент в нашия град близо до Сандански. Реших да го давам под наем, за да добавя поне малко към скромната си пенсия – трудно се живее само на нея, а дребната сума винаги е от полза. И изведнъж телефонът звънна. Боряна звъни, с мек и почти ласкав тон – не можех да я позная. Казва, че дъщеря й, моята „внучка”, очаква дете и младите нямат къде да живеят. Моли ме да освободя апартамента, да им го предоставя, за да могат да се установят там. Бях изумена. На сватбата бяхме чужди, ненужни, а сега, когато става въпрос за жилище, изведнъж съм „близка родственица”?
Не дадох веднага отговор, но вътрешно всички чувства крещят: „Не!” Може би се държа за миналото, държа се за тази обида като за котва, но не мога да простя такова предателство. Сърцето ми се стяга от спомени – как се радвах на първите й стъпки, как купувах подаръци, как я считах за част от собствената си душа. А сега тя и майка й ме гледат като на ресурс, който могат да използват и изхвърлят, когато вече не е нужен.
Не разбирам как синът ми, моят Сашо, търпи това унижение. Как живее с жена, която не оценява нито труда му, нито жертвите му, нито мен като негова майка? Той мълчи, крие поглед, и виждам как бавно угасва в този брак. А аз стоя пред избор: да отстъпя и отново да преглътна обидата или най-накрая да кажа „стига”, да защитя поне малко своето достойнство. Апартаментът не е просто стени, това е моята опора, моят малък остров в старостта. Да го дам на тези, които ме изключиха от живота си, когато не бях нужна? Не, това е над силите ми.
Все още съм разкъсана. Част от мен иска да бъде добра, великодушна, както би прилягало на майка и баба. Но другата част, онази която се е изморила от болката и измамата, шепти: „Не им дължиш нищо”. И този вътрешен спор ме терзае ден и нощ, оставяйки само сянка от онази жена, която някога вярваше в силата на семейството.