„Никога няма да позволя на нашата майка да отиде в старчески дом!“ — с решителност леля прибра болната баба у дома си, но след три месеца разбрахме, че я е оставила в приют за възрастни.

«Няма да допусна майка ми да отиде в старчески дом!» — заяви с показна решителност леля ми и взе болната ни баба при себе. Но след три месеца разбрахме, че я е настанила в дом за възрастни хора.

Никога няма да забравя денят, в който леля ми Росица, сестрата на майка ми, театрално взе при себе си нашата болна баба Нина. Това беше истински спектакъл, изпълнен с гръмки думи, обвинения и горчиви сълзи. Колко много оскърбителни фрази трябваше да изтърпим от нея! Тя крещеше така, че гласът ѝ се разнасяше из цялото селце близо до Велико Търново, сякаш искаше всеки съсед да разбере колко е „праведна“, а ние – „безчувствени“.

— Няма да позволя майка ми да гние в старчески дом! Имам съвест, за разлика от вас! — хвърли тя в лицето на майка ми с такава ярост, че и до днес ме побиват тръпки от тези спомени.

Словата ѝ звучаха като цитати от книга за семейните ценности, но зад тях се криеха само злоба и обвинения. Тя се представяше за героиня, а нас – почти за предатели. Но истината беше, че баба ни наистина нуждаеше от сериозна помощ, която вече не можехме да ѝ предоставим.

Всичко започна след като баба прекара инсулт. Здравето ѝ рухна като къща от карти: паметта ѝ започна да я подведе, можеше да се загуби в собствената си стая, понякога плачеше без причина, а поведението ѝ стана напълно непредсказуемо. Понякога можехме да се справим, но такива моменти ставаха все по-чести и по-опасни. Веднъж се върнахме у дома и заварихме плашеща гледка: всички светлини бяха включени, крановете пълни с вода, а газовата печка работеше. Баба стоеше в ъгъла и мърмореше нещо, без да разбира, че е на ръба да предизвика пожар. Благодарим на Бога, че се върнахме навреме и предотвратихме трагедия.

След поредното посещение при лекаря ни казаха жестоката истина: състоянието на баба ще се влошава. Лекарствата можеха малко да забавят този кошмар, но надежда за чудо нямаше. Осъзнахме, че тя вече не може да се грижи сама за себе си, а ние не можем да сме с нея 24/7. Работата, децата, ежедневието – всичко това ни държеше далеч и сърцето ни се късаше от безсилие.

След дълги спорове и сълзи решихме да намерим добър дом за възрастни, където за баба ще се грижат професионалисти, където ще бъде уютно и безопасно. Не искахме да я изоставим, а да ѝ осигурим най-доброто, което можехме в тази ситуация. Но когато про това разбра леля Росица, живееща в съседното Габрово, тя се появи при нас като фурия, готова да унищожи всичко на пътя си.

— Как можете изобщо да мислите за това да предадете родната си майка на дом? Имате деца, а искате да се отървете от нея като от стара мебел! — крещеше тя с искрящи очи.

Думите ѝ ни режаха като ножове. А после, без да слуша обясненията ни, тя просто взе баба и затвори вратата след себе си с такава сила, че прозорците зазвъниха. Останахме в тишина, поразени от гнева ѝ и собственото си объркване.

Изминаха три месеца. Три дълги месеца, изпълнени с тревога за баба. И изведнъж до нас достигна новина, която преобърна всичко с главата надолу: леля Росица е предала баба в дом за спокойна старост. Да, същата жена, която се кълнеше в съвестта си и ни обвиняваше в безчовечност, сама не успя. Оказа се, че грижата за болна възрастна жена не е гръмки думи, а тежък труд, на който тя не беше готова.

Иронията в ситуацията пареше като горещо желязо. Исках да набера нейния номер и да ѝ изкрещя в слушалката: „Къде е сега твоята хвалена съвест, лельо Роси? Къде са обещанията ти?“ Но тя не вдигаше телефона. Явно осъзна, че е прекалила и че гордостта ѝ я е подвела. Но нямаше сили да се извини или да признае грешката си. Останахме с горчивия вкус на лицемерието, а баба – под чужд покрив, далеч от нас.

Rate article
„Никога няма да позволя на нашата майка да отиде в старчески дом!“ — с решителност леля прибра болната баба у дома си, но след три месеца разбрахме, че я е оставила в приют за възрастни.