Тук не е дом за стари хора, нямам нужда от нея тук

У нас не е старчески дом, не ми е нужна тук…

Тази удивителна житейска случка ми беше разказана от баба ми, която редовно посещавам в село. Веднъж не се бяхме виждали дълго, работих две години в чужбина. Когато се върнах в България, първата ми работа беше да отида при любимата си баба.

Вече няколко дни гостувах в селото, когато забелязах, че още нито веднъж не съм видяла Мара Василева, съседката на баба от дома отсреща. Винаги ми харесваше тази отзивчива възрастна жена. Най-голямата труженица.

– Бабо, а къде е приятелката ти Мара Василева? За седмица нито веднъж не дойде. Да не се е случило нещо с нея? – загрижено попитах.

Баба ме погледна с учудване.

– Та тя вече повече от година живее в старчески дом, – и сякаш се осъзна, – А, ти нищо не знаеш! Слушай тогава.
И баба ми разказа тази история.

Както вече споменах, баба Мара винаги се трудеше неуморно. Никой от съселяните не я беше виждал без работа. Ту в цветята щеше да се занимава, ту в градината, ту кравата от полето да прибира, ту баници пече (половината село ще покани!), ту с две кофи череши рано сутрин на автобуса бърза. Свежи зеленчуци, плодове, карантия, яйца, вълнени шалове, сметана, сирене – всичко това Мара Василева носеше в градчето и продаваше на пазара. И всяко левче, всяка стотинка, грижливо слагаше в метална кутия от бисквити.

Не за себе си ги събираше. Самата тя много ли искаше? За единствения син Валентин, за снаха Зорница, за внучката Силвия. Синът с жена му живееха в града, на 3 часа разстояние, редовно навестяваха майката. Да помогнат с градината или животните не успяваха, но пък за селски провизии идваха редовно. Често така напълват багажника на колата, че гумите клякат.

Годините минаваха и Мара Василева постепенно започна да остарява, да боледува. Ту гърба ще я заболи, ту краката ще я болят, ту ръцете ще я свият в ставите, ту кръвното си ще повиши. Постепенно тя започна да се освобождава от животните, в градината остави за себе си няколко реда, а останалата площ позволи на съседите да засаждат картофи. Синът Валентин все по-рядко идваше. А жена му Зорница съвсем спря да посещава, нямаше вече какво повече да вземат от селската майка.

Когато зрението на баба Мара започна рязко да пада, тя се изплаши. Обади се на сина и го помоли да я закара на градски лекари. Дойде Валентин, взе майка си.

Зорница не беше особено радостна да види свекървата си, но не го показа. Покани я да се освежи от пътя, нахрани я. Валентин предложи на майка си да премине през пълно изследване. В поликлиниката прекараха цял ден, после отидоха до аптеката за лекарства…

Да се върнат в селото вече беше късно. Снахата, като разбра, че баба Мара ще остане през нощта, вече не криеше разочарованието си. Отиде в кухнята да готви вечеря, така че стъклените съдове зашумяха, сякаш щяха да се счупят. В този момент ги посети възрастната съседка. Като видя госта, усмихна се:

– Мара Василева! Дълго не сме те виждали тук. За дълго ли си на гости? Още утре си тръгваш? А ела заме у дома, да пийнем по чайче, да поседнем по старчески.
Придружавайки майка си до съседката, Валентин влезе в кухнята при жена си.
– Готвиш ли, Зорнице? Докато я няма мама, искам да поговоря с теб.
– Е, какво? – съдейки по гласа, този разговор вече не харесваше на Зорница.
– Майка съвсем е отпаднала, – замисли се съпругът, – Бяхме в болницата, откриха цял набор от болести. Казва, че краката я болят толкова, че едва ходи.
– Та тя не е някакъв момиченце, за да бяга! Какво очакваш? Така е на старини.
– И аз така си мислех, – радостно подхвана Валентин, – Апартаментът ни е тристаен. Силвия със съпруга си живеят в София, едва ли ще се върнат тук. Така че…
– Почакай, какво искаш да кажеш? – Зорница дори спря да реже моркови, – Да не би да искаш да я вземем тук? Да не си се побъркал? Апартаментът е тристаен, ама не старчески дом, Валентин.
– Между другото, този апартамент е закупен с пари от черешите и ягодите на мама, с които тя всяко лято търгуваше, – язвително отбеляза Валентин.
– Ще ми правиш упреци? – ядоса се жена му, – Майка ти не помагаше на чужди хора, а на собствения си син и внучката си.

– Жестока си, Зорница, – с умора въздъхна съпругът, – Мислех, че ще вземем мама, ще живеем щастливо. Къщата й е здравомерна, дълговечна. Добра цена ще бъде предложена, може да сменим колата, да отидем на почивка в Гърция…
– Да се задави с къщата си! – заора Зорница, – Ще отида за седмица в чужбина, а после 10 години трябва да се грижа за нея?! Намери ме слугиня?!
– Какво приказваш, глупачке? – избухна Валентин и изведнъж видя Мара Василева на прага.
В кухнята настъпи такава тишина, сякаш всички наоколо бяха оглушали.

– Мамо, от кога стоиш тук? – промълви синът.
– Едва влязох, – усмихна се майката, – Ще взема очилата си, с Катя гледаме албум. Да, забравих да ви кажа, сине, исках да ви предупредя. След месец ще се местя в старческият дом, можеш да ми помогнеш с багажа.

Валентин не можа да каже нито дума. Обаче другата му половина се затича:
– Да, разбира се, ще помогне. Ще дойда с него. Ще натоварим всичко необходимо, ще пренесем всичко. Добре сте решили. Със своите връстници ще е по-весело, отколкото самички.

… Областният старчески дом, където грижовният син със съпругата си заведоха Мара Василева, причини на Валентин противоречиви чувства. Безспорно, персоналът беше прекрасен, директорът – добър човек, сърдечен. Ясно е, че възрастните тук се отглеждат с грижа и топлота. Но самата сграда отдавна изискваше ремонт, линолеумът в коридорите беше на дупки, прозорците духаха, а в стаята за почивка, освен счупен телевизор и стари кресла, нямаше нищо повече.

Стаята на Мара Василева беше малка, влажна. Леглото прогнило, столовете разбити. Но майка дори не показа, че е недоволна от тази обстановка.

– Няма страшно, мамо, – твърдо каза Валентин, – Ще ти направя такъв ремонт, ще завиждат всички. В отпуск ще се оправям. Е, чакай ме, скоро ще те навестим. Очаквай гости.
За обещанието си Валентин си спомни едва след половин година, когато Зорница му напомни, че трябва да решат нещо с родния дом. Сега е лято, идеалното време за продажба.

… Директорът не укори редките гости с нищо. Сгряващи думи сподели за Мара Василева.
– Преди да отидете на втория етаж, влезте в стаята за почивка. Може би баба ви е там с приятелките си и гледа телевизия. Да ви покажа пътя.
В стаята за почивка майка им не беше там. Около себе си огледала Зорница дори присвисна.

– Охо! Каква красота сте направили тук. Нови дивани, кресла, телевизор на цялата стена. Навсякъде цветя. Красота! Ремонта стана със сигурност скъпо?
– Благодарение на вашата мама, – усмихна се директорът.
– На мама? – Валентин поклати глава, – Какво общо има тя?
– Всичко това беше закупено с нейните пари.
– Откъде баба ти има такива пари? – засмя се Зорница, после изведнъж ахна, – Валентин?! Тя да не е продала къщата?

… Мара Василева с лекотата на спокойна усмивка гледаше разгневените роднини, които редуваха упреци и я обвиняваха в егоизъм.
– А защо сте толкова разтревожени? Не вашата къща продадох, а моята. Имам право. Тук ми е добре, уютно, весело. Исках нещо добро да подаря на тези добри хора.
Баба Мара погледна с хитрост на червената от яд Зорница.
– По-добре да продам къщата и да зарадвам хората, отколкото да я скрия и да се задавим от нея, нали така, Зорнице?
Зорница сведе поглед и излетя на улицата. Вече нищо не можеше да се промени…

Rate article
Тук не е дом за стари хора, нямам нужда от нея тук