Изключителна за селото
Когато Невена осъзна, че изпитната сесия ще продължи и този път, тя се зарадва много. Миналото лято прекара в селото и това никак не ѝ хареса. Докато учеше в университета, тя живееше при леля си в големия град няколко години. Толкова свикна там, че не ѝ се искаше да се връща в родното село.
В университета се беше научила на самостоятелност и на различни прелести от градския живот, че не ѝ се искаше и за миг да се връща в селото. Макар да беше израснала там, сега всичко в родното ѝ място ѝ се струваше несериозно и смешно.
Домашни грижи, животни, съселяните, вечни тревоги и празни занимания. Няма лате с алтернативно мляко в кафенето, няма клубове и ресторанти. Дори интернетът отказваше да работи стабилно в тази забрава. Да го вземат дяволите!
Метро и таксита оставаха в забвение през лятото, макар и там да няма къде да се отиде. Навсякъде лаят кучета, сякаш нямат друго за правене, а сутрин кукуригат петли, недоспали най-много от всички.
Към хубавия живот се свиква бързо. Невена привыкна да живее в града за пет години – три на колеж и две в университет.
Леля ѝ Рая напусна родния дом още в младостта си и се премести в града, и Невена я уважаваше много за това. Перспективата да прекара лятото в селото не вълнуваше младата студентка, но не можеше да откаже на майка си.
Да, тя скучаеше по майка си, но мисълта за тежката работа по градината и в къщата, липсата на обичайни забавления и елементарни удобства, без които вече не можеше да си представи живота си, никак не я вълнуваха.
В къщата дори нямаше климатик! Как се живее така тук?
Селяните ѝ се струваха глупави и ограничени. Местните момичета не знаеха за наличието на хайлайтери, тиндера и Нетфликс. На въпроса какво гледат без Нетфликс, всички абстрактно отговаряха „телевизия“.
– А как се запознавате с момчета, ако няма тиндер?
– А защо да се запознаваме? Всички се познаваме.
Невена с потръпване си спомняше миналото лято. Не можа да се адаптира в родния дом. През трите месеца чакаше да свърши лятото и мечтаеше да се върне по-бързо в обичайната си среда. И сега, в края на юни, трябваше отново да се върне там…
Влак, след което електричка. През замъглените прозорци се виждаха полета, сменящи се с гори, пробягващи мимо. Електричката я отдалечаваше все повече от цивилизацията, а душата ѝ ридаеше.
Това не беше края на пътя – електричката спря в райския център със сиви панелки, откъдето до селото отива автобус. По-точно нещо, което само се нарича автобус. Селска конюшня на колела. По-нататък щеше да е още по-зле.
Невена, вече на финалната права, ругаеше всички на света. Шофьора, който сякаш нарочно настъпваше всяка дупка, себе си, че се съгласи да се върне у дома, а не остана в общежитието или при леля си, майка си, че я роди в селото и т.н.
Едва излязла от автобуса, тя се хвърли в обятията на майка си.
– Позволи да те целуна! Година не съм виждала моето дете! – радостно се развика Елена.
– Мамо! – промърмори Невена, малко омекнала. – Всичко, пусни ме.
– А защо лицето ти е така недоволно? – усмихната попита майка ѝ, поемайки две трети от чантите. – Усмихни се, у дома си и имаш цялото лято пред теб!
– Това ме плаши! – простена дъщеря ѝ. – Лято в селото…
– Тук въздухът е по-чист и екологията по-добра, – с категоричен тон отговори Елена. – Това е факт! И хората тук са по-дружелюбни, всичко е на показ.
– Всички всичко знаят! – допълни Невена. – Както татко винаги казваше – в единия край на селото някой пръдне, а в другия всички вече знаят!
– Татко ти говореше малко по-различно! – усмихна се майка ѝ. – А това не е толкова лошо. Това натоварва с отговорност. Всички всичко знаят и затова се държат достойно! Или поне така се опитват. Глупаци има навсякъде. И в града също.
– Как хора, които смятат, че суши е просто ориз с риба, могат да бъдат достойни? – при вида на недоумението на лицето на дъщеря си, Елена се разсмя.
– Ти си ми още малка! Вирваш нос за глупости. Единственото, което е по-зле в селото, е селската улица. Тук не може да имаш против!
На този етап спорът сякаш беше приключил. В реалността обаче майка и дъщеря редовно се връщаха към тази тема. Невена се дразнеше от всичко, от селската храна до лаещите кучета, но най-вече от хората, които не знаят за друг живот. Сред тях тя се чувстваше като чужда.
– Не бъди толкова надменна! – съветваше я Елена, понякога осъзнавайки, че произнася тези думи за пети път през деня. Все едно да говориш на вятъра.
Може би детето просто харесва да се чувства различно от всички останали, по-добро? Но какъв вече дете? Сама Елена на нейната възраст вече беше станала майка. Не можеше да разбере защо дъщеря й толкова обича да усеща своето превъзходство. Може би защото тя самата беше бивша селянинка и не можеше да се примири с това?
Невена скоро отново привикна към кокошините, които кукуригат сутрин, към работата в градината, дори към липсата на каквото и да е подобие на развлечение, освен библиотечни вечери и редки концерти на самодейни акордеонисти в културния дом.
Тя можеше да привикне на всичко, но не и на хората. Всеки от селяните ѝ се струваше жалък и безполезен. Невена не разбираше защо никой от тях не се махна като нея или леля й, за да избяга от такъв живот.
Те сякаш бяха заседнали в този свят на деградация и неграмотност. И им беше удобно с това!
– Харесва им! – обясняваше майка ѝ. – Не знаят за друг живот.
– Ако не разшириш границите на човек, той никога няма да разбере, че извън тях е по-добре! – съгласяваше се Невена. – Но защо никой дори не се опитва да живее достойно дори в такова състояние? Да се самообразова? Да се занимава с творчество? Да изследва науката?
– Кога? – засмя се Елена. – Още трябва да се разоре градината, да се нарежат дърва, да се стопли печката, да се издои кравата…
– Ужасява ме този плебейски бит! – с отвращение каза Невена.
– О-о-о, стига да наричаш всички плебеи. Просто не са обичайния ти начин на живот. Аз съм живяла в града, и там нивата на живот са различни. Забравила ли си, когато беше малка? Обичаше тук! Помня когато седеше на стълбичката и ровеше в бузките си заедно с Наталка, твоята приятелка. Как хрупаше моркови направо от кофата, без аз да имам време да ги измия. Как гонихте пиленца, а после бягахте от кокошката! Забравила ли си?
– Забравила съм и не искам да си спомням! – нагло отговори дъщеря й. „Хората в града все пак са различни“ – мислеше си тя, но замълча.
В града тя бързо се вписа в студентската компания. Неините интереси ги разбираха и приемаха както в колежа, така и в университета. Тук обаче нямаше с кого да разговаря. Невена се мъчеше от самота.
– Това, че съм успяла да ти събера за обучение в града, не означава, че си толкова различна от другите хора на планетата! – отбеляза майка ѝ.
– Различавам се! – възрази Невена, откривайки.
– Харесва ли ти това усещане?
– Какво имаш предвид?
– Своето превъзходство! Харесва ти да осъзнаваш, че си по-умна от всички тук? Смяташ ли, че си по-добра заради това?
Невена се замисли. Първоначално искаше да възрази, но след това анализира своите мисли и кимна. Майка ѝ въздъхна. Вероятно поведението на дъщеря ѝ наистина не беше нещо повече от следствие на ниско самочувствие. Във всички други случаи не би се чувствало желанието да се издигаш чрез унижаване на другите.
– Да, считам се за по-добра! – все пак заговори дъщеря ѝ. – Тук всички са глупаци.
– И аз?
– Ти не, ти си нормална. И леля Рая също. А останалите нищо не знаят. Говорих с учителката по български и литература онзи ден. Според мен учителите трябва да са най-образованите в места, където няма научни центрове и университети. Та учителката по български не знаеше, че развитието на жанровата теория се движи по семиотичната триада – от синтактиката до семантиката и по-нататък до прагматиката! Даже не може веднага да обясни апелативните триади!
– Аз също не съм наясно какво е това! – отбеляза майка ѝ и се засмя, гледайки недоволно към дъщеря си. – Значи, и аз съм тъпа? С коя говореше, с Инна?
– Да, точно така. Носи очила, изглежда странно.
– Инна преподава български в началните класове. Те учат това, което ти наричаш апелативи или както ги назова.
– Но тя би трябвало да знае българския!
– Разбира се, че трябва. И тя го знае отлично дотолкова, колкото е необходимо да го предаде на учениците от първи до четвърти клас по програмата за образование! – търпеливо обясни майка ѝ.
– Именно това е, което искам да кажа! – кимна Невена. – И никакво по-нататъшно развитие. Зная това, макар това да не е моята област.
– Това, не разбирам, защо толкова се гордееш с това? Не на всеки може да е като Википедия, всеки има свой път! – каза Елена, мрачнейки. – Възможно е да знаеш повече от другите, но това още не те прави по-умна от всички. Представи си, че попаднеш в компания, където всички са в пъти по-умни от теб. Те биха считали и теб за глупава селянка. Щеше ли да ти е приятно?
– Мене това не ме заплашва! – отговори дъщеря ѝ по-рязко, отколкото искаше. – Винаги бих могла да разговарям с образован човек.
– Не бъди толкова сигурна в това, мила! В града също ли чувстваше превъзходство?
Невена се замисли.
– В града има повече хора, които са на моето ниво.
– Какво ниво?
– По-високо, от това в селото! – Невена се ядосваше, защото майка ѝ гледаше на нея като на дете, на което в последния момент може да му се разсърди и да се разрида. – Там не се чувствам самотна, макар и да ми беше трудно в началото.
– Наистина ли? Беше ли трудно?
– Да, разбира се. Казват, че можеш да изнесеш човек от селото, но не и селото от човека. Аз си нося белега на… Всичко това. Не се радвах на особена популярност в началото.
– Това те обиди?
– Разбира се, че ме обиди! Но се научих да живея и да се държа по-друг начин. Няма нищо от онова, за което мога да бъда осъдена.
– И затова сега осъждаш ти?
– Ти наистина ли смяташ, че това е гордост?
– Да. И проблеми с самочувствието. Гордееш се със знанията си, забравяйки за безбройните неща, които все още не разбираш. Гледаш на местните свисоко, сякаш са стадо овце, а не живи хора. Разбирам, наистина не четат книги по история, не се интересуват от политика, не ходят на опера. Кажи, какво ниво на знание трябва да имат в селото? Кой ги е учил на тези неща? И всъщност все още не си се освободила напълно от селските навици!
– Напълно съм освободена! – възмути се Невена.
– Не съм чувала в града думата ‘особено’, а ти вече я каза два пъти! – забеляза с хитринка майка ѝ.
– Но аз…
– Какво? Приятно ли ти е? Не съди хората и не говори за себе си, аз те изпратих в университет, ти учиш. Помисли за тях. За всички тези, на които гледаш отгоре. Учи в университета две години, преди това – колеж, докато живееше при леля си. Знаеш нещо за езика, литературата, историята, браво, продължавай така! А те знаят как да обработват земята. В кой период е най-добре да се отглеждат различни зеленчуци. С какви билки могат да лекуват болести без антибиотици. Това знаеш ли?
Невена се замисли.
– Не знам, защото не съм го учила! – се измъкна тя.
– Въобще можеше да го научиш, докато живееше у дома. Още преди колежа, но тези знания ти убягнаха. А сега осъждаш другите за ограниченост! – смеейки се каза Елена. – Помисли върху това.
Невена замълча. Неприятно е, когато родната ти майка те осъжда. И за какво? За това, че някога не успях да обичам градината или миенето на планини от съдове, вечно раждащи котки или ужасни богомолки в високата трева?
Бих казала, че не за това майка ѝ я е отгледала, но тук можеше да се спори.
За момент в главата ѝ мина мисълта, че може да си намери работа в училището. Да създаде някакви допълнителни занимания за тези селяни или поне за децата им, за да станат по-образовани. Но вече след минута тя се отърси от тази мисъл. Едва ли ще намерят време за това между саденето на картофи и плевенето на краставици. Така или иначе няма да им помогне. Защо да губи време?
Невена спря да се спори с майка си относно селския живот и неговите обитатели. Изглежда, че и майка ѝ не беше далеч от тях. Години живот в селото се отпечатаха в съзнанието ѝ. Тя не може да разбере това!
Просто трябваше да преживее това лято, пък следващото може би ще си намери работа в града или, защо не, ще се омъжи, за да не я връщат повече у дома…