Някои срещи подхождат да разтревожат душата ти и да те накарат да се замислиш. Аз съм човек, който винаги преживява дълбоко чуждата болка, и тази история ме държи в плен. Дни наред не мога да заспя спокойно – мислите ми непрестанно се връщат към един млад мъж, когото срещнах близо до гарата в Пловдив.
Бях на път за среща с приятелка – обикновен ден в градската суета. Хората бързаха, автомобилите бръмчаха, а студеният вятър галеше лицето ми. Изведнъж погледът ми се спря на малка фигура. На пръв поглед – като дете. Но след като се вгледах, разбрах, че е възрастно момче с крехко телосложение и странна походка.
Момчето държеше в ръцете си малко кученце – пухкаво, с мокър нос и добри очи. Под мишницата си бе затъкнал вързоп със стари вестници, който създаваше впечатление, че ще изпадне всеки момент. Движенията му бяха неуверени, ръцете трепереха, лицето му беше леко изкривено. Изглеждаше, че има някакви особености. Психически, може би неврологически. Но в него имаше нещо ярко и чисто, което не ми позволи да го пренебрегна.
Докато се любувах на кученцето, момчето изпусна вестниците. Веднага се втурнах да помогна. Докато ги опаковах в торбичка от чантата си, внимателно попитах:
— На къде ги носиш?
Той тихо отговори:
— В пункт за рециклиране. Да събера пари за храна на кученцето.
Тези думи ме удариха по-силно от всякакъв шамар.
Докато събирахме вестниците, той ми разказа, че преди живеел с майка си. След нейната смърт сестра му продала апартамента им и заминала в чужбина, оставяйки го сам. Без документи, без подкрепа, без пари. Без шанс.
Той разказа всичко това спокойно, сякаш факт, сякаш му е било отдавна ясно и че вече е приел всичко. Сега живее в общежитие за хора с увреждания, храни се както може, събира хартия и бутилки, за да осигури храна за кученцето си. Казва се Алексей. А на кучето… не му бе дал име.
Мина известно време. Един студен вечер отново видях Алексей. Вървеше по улицата, а кученцето – вече пораснало и здраво – бе на самоделна каишка. Кученцето ме позна и се втурна към мен, весело махайки с опашка и повизгвайки. Извадих малко храна от чантата си – кученцето се нахвърли върху нея с такъв глад, че ми се сви сърцето.
— Яде всичко, — каза Алексей с гордост. — Но най-много обича, когато му приготвям сам. Само че месо рядко получава.
Започнахме да разговаряме. Той ми разказа колко много се е привързал към кучето. Че то е неговият единствен приятел, смисълът на живота му, утеха и защита от самота. Спи с него под едно одеяло, споделя последното с него.
С детска надежда в гласа си Алексей каза:
— Наскоро срещнахме куче на улицата. Беше като него. Помислих си, може би е майка му. Дали ще се познаят?..
Сви ми се гърлото. Едва се удържах да не се разплача на улицата, в шумния град.
Неочаквано той попита:
— Не искате ли да му дадете име? Аз не съм измислил. Все го наричам “кученце”.
Кимнах.
— Нека бъде Лучо. Защото вие сте неговият лъч светлина.
Той прегърна кучето, погледна ме с широко отворени очи и прошепна:
— Благодаря… Това е хубаво име. Той е моят Лучо сега.
Вървях към дома с буца в гърлото. В главата ми кънтеше: „Господи, колко несправедлив е този свят“. Някои имат десетки апартаменти, диаманти, коли. А други живеят в олющена стая и делят последните трохи с кученце. И все пак излъчват щастие.
Искам да помогна на Алексей, но не съм богат. Не мога да променя живота му напълно. Но всеки път, когато го виждам, му нося нещо: понякога храна, понякога топло яке, понякога просто думи на подкрепа. И знаете ли какво е най-удивителното? Той винаги се усмихва. Благодари за всяка дреболия като че ли е дар от небесата.
Тези хора ни напомнят, че щастието не е в парите, статуса, или съвършения дом. А в топлата ръка. В предания поглед. В добрата дума. В това да не бъдеш сам.
Често ми се иска да извикам: „Хора! Събудете се! Погледнете колко болка има около нас!“ Но осъзнавам, че викът няма да бъде чут.
Затова просто ще продължа да правя това, което мога. Защото ако поне един Лучо и един Алексей не са гладни и самотни, значи живея за нещо.