Изабелла нищо не забравих.
– Не ти ли се струва, че прекалено често започна да ходиш в болницата при сестра си? Всеки ден тичаш там с пълни чанти, – недоволно каза Георги на жена си Изабелла, когато тя отново се върна от болницата и седнаха да вечерят.
– А защо те дразни това? – учуди се Изабелла.
– Не че ме дразни. Разбирам, тя е твоя кръвна сестра. Но все пак Надежда не е в тежко състояние, и освен това има кой да я навещава освен теб. Съпругът ѝ, дъщеря ѝ, синът ѝ със снаха ѝ… Защо ти всяка вечер се втурваш натам? Или има симпатичен лекар там и ти заради него всеки ден посещаваш сестра си?
– Какви са тези глупости, Георги! – скастри го Изабелла. – От къде ти идат такива мисли. Информирам те, че лекарят, който се грижи за Надежда, е жена. Така че теорията ти се провали…
– Обясни ми тогава, Изабелла, защо е необходимо всеки ден след работа да бягаш в болницата при сестра си? Ставаш в шест сутринта, готвиш супа и компоти… После след работа бързаш към дома, събираш чантата и тичаш пак към болницата? Това е някакво самонаказание, честно слово. Вече си изтощена, нямаш достатъчно сън. Гледай, имаш сенки под очите…
– Добре, ще ти разкажа, иначе няма да ме оставиш на мира, – въздъхна Изабелла, докато събираше съдовете от масата. – Ще направя чай и ще поговорим.
– Хайде, – зарадва се Георги, – защото, наистина нищо не разбирам…
***
Седемнайсетгодишната Изабелла Стоянова, след като завърши училище, дойде в големия град, за да учи в университет или в техникум. Родена и израсла в малък град, нямаше възможност да продължи образованието си и да получи професия там. А Изабелла много искаше да завърши с диплома и да стане адвокат.
Не успя да влезе в университета, но успя да се запише в юридически техникум, за което беше много щастлива. Изобщо не искаше да се връща в града, където нямаше никакви перспективи. Да работи като продавачка, като майка си, не ѝ харесваше. И също така не искаше да живее в града.
Изабелла решително реши да се задържи в града. Да учи, да намери работа и да устрои личния си живот. Планираше да посещава града като гост и да помага на родителите си, когато се стабилизира. Вярваше твърдо, че ще успее, и имаше далечни планове.
В училище Изабелла се срещаше с Петър Петров, съученик. Но за разлика от Изабелла, Петър не копнееше за градския живот и не възнамеряваше да напуска родния си град. След училище започна работа във ферма, където работеха родителите му, после щеше да отиде в армията и след това да се върне на фермата… Именно такъв живот му беше по душа.
Изабелла беше в ужас от тези перспективи, затова лесно се раздели с Петър, разбирайки, че той не е нейният герой. И Петър също така не се разстрои много и след шест месеца, когато навърши осемнадесет, се ожени за Боряна, която отдавна го харесваше и той най-после обърна внимание на нея.
Когато се записала в техникума, Изабелла получила място в общежитието и започнала да се адаптира към новия живот. Учи се старателно, за да получава стипендия. Родителите ѝ изпращали всеки месец пари, така че не живеела в бедност. Не разхищавала, но не гладувала и нямало нужда да се ограничава прекалено.
…Този есенен ден Изабелла помни и до днес във всеки детайл… Тя пътуваше в автобуса, връщайки се от университетската библиотека, където подготвяла се за семинар по гражданско право. Задържала се в библиотеката до късно и точно в час пик се качила в автобуса. Превозното средство беше препълнено.
Трудно ѝ било да се вклиния в препълнения с хора автобус, но да чака следващия не искала. И не беше сигурно, че следващият ще бъде по-свободен… Можела да чака на спирката доста дълго, но Изабелла не искала това.
Излязла от автобуса, където се чувствала като херинга в буркан, Изабелла въздъхнала с облекчение и в този момент ужасена установила, че чантата ѝ е порязана… Поразената осъзнала, че портмонето ѝ липсва…
Това беше често срещано явление, джебчиите правеха подобни неща редовно, използвайки тълпата в обществения транспорт и невниманието на пътниците… Да намери човекът, който го направил, беше почти невъзможно.
Но най-ужасното беше, че именно днес Изабелла получила стипендията, а вчера паричен превод от родителите си и всичките тези пари били в портмонето. Не успяла да ги скрие под матрака на леглото си, както обикновено правела. Сега портмонето е откраднато и тя останала без стотинка…
Положението ѝ утежнявало факта, че наскоро се обадила на родителите си и майка ѝ казала, че на баща ѝ му забавят заплатата, затова я помолила да бъде по-икономична, да разтяга парите, тъй като не е ясно кога отново ще могат да ѝ пратят.
Да се каже, че Изабелла била в шок, е малко. Сълзи се леели от очите ѝ, ругаела се затова, че не премести парите на сигурно място и че не е била внимателна в автобуса. Била чувала за подобни случаи. Нейна състудентка наскоро така също била обрана в тролейбуса. И сега и Изабелла станала жертва на крадци…
Да подаде жалба в полицията нямаше никакъв смисъл. Какво ще разкаже там? Не запомнила лицата на хората, с които пътувала в автобуса. А да намери крадеца беше като да търсиш игла в купа сено, просто невъзможно.
Този евтин китайски портфейл вероятно вече лежи в някой боклук или канавка, а парите крадецът задържал за себе си… Всичките ѝ пари… А как ще живее сега? Какво ще яде? От хранителни стоки имало само една опаковка маргарин, две глави лук, чай, малко елда и макарони. За месец тези запаси, разбира се, няма да стигнат.
– Защо плачеш? – попита Виктория, съквартирантката ѝ, като видя, че Изабелла плаче.
Изабелла разказа за случилото си с нея нещо неприятно.
– Лош късмет, но сама си виновна. Кой носи всичките си пари със себе си? В автобуса трябваше да си държиш чантата с мъртва хватка, или поне парите в бельото да са били скрити. Сега времената са такива, трябва да си винаги нащрек… Раппуста си, Изабелла… Учи отлично, а в другите отношения се държиш… извинявай, като глупава кокошка…
Изабелла и сама прекрасно разбираше това и от думите на Виктория не ѝ ставаше по-леко… Не се обиди, когато съквартирантката ѝ я нарече глупава кокошка. Точно така се чувстваше… Но времето назад не можеш да върнеш и нищо не можеш да поправиш. Парите не се връщат, а трябва някак да живее.
Изостави мисълта да отиде на пощата и да се обади на родителите си. Срамуваше се да признае на майка си и баща си, че е такава разсеяна. Те и без това имаха трудности с парите, на баща ѝ му забавяха заплатата, и живееха с това, което майка ѝ печелеше в магазина. А тя почти всичката си заплата вземаше в продукти. Трябваше да се хранят, а освен Изабелла имаше и по-малката им дъщеря Надежда…
Може би ще трябва да започна работа, мислеше си Изабелла. Това е възможно, но кой веднага ще ѝ плати? Първо трябва да работи месец или поне две седмици, за да получи аванс… Макар че аванс не дават на тези, които току-що са се назначили… Какво да направи? Някаква безизходна ситуация…
– Искаш ли да те запозная с богат мъж? – неочаквано предложи Виктория.
– С кого? – не разбра веднага Изабелла.
– О, не си ли наясно? С богаташ, който ще те осигурява срещу… ами разбираш, нали? Или трябва да обяснявам?
– Не, разбирам…
– Добре, че разбираш. Външният ти вид е супер, така че ще се намерят много желаещи да са с теб… И ще живееш в настоящо блаженство.
Предложението на Виктория обаче не се хареса на Изабелла. От самата мисъл да стане любовница на някой възрастен богаташ ѝ стана противно… Знаеше, че съквартирантката ѝ не се срамува от това и затова няма материални трудности, но Изабелла себи си в това положение не можеше да си представи…
– Така че да те запозная ли? – отново предложи Виктория.
– Не, – поклати глава Изабелла и след момент на размисъл попита. – Виктория, можеш ли да ми заемеш малко пари? До следващата стипендия. Нямам никакви.
– Съжалявам, но не мога да ти заема. Всичко изхарчих за дрешки и козметика, оставих малко за храна. Но предложението ми да те запозная с някого остава в сила, ако решиш. Помисли си. Аз на твое място не бих размишлявала. Когато няма какво да ядеш, не ти е до морални принципи.
Изабелла не отговори на Виктория, обърна се към стената и пак тихо заплака. А скоро, незабелязано за самата нея, заспа.