Паисий остави кофите с вода на пейката в антрето на баба Венета и искаше да си тръгне, но старицата го хвана за ръкава и му направи знак да я последва вътре. Той седна на широка пейка до вратата и изчака следващите ѝ нареждания.
Стопанката безмълвно извади гърне от фурната, махна с ръка към стенния часовник като да му покаже, че е време за обяд, и наля в голяма купа кисела супа от зеле, а към нея поднесе парче сланина, глава лук и филия препечен хляб. После се сети и сложи четвъртливка домашна ракия. Приведената ѝ гръбнака беше покрита с пухкав шал. Въпреки че в дома беше топло, на краката ѝ имаше топли чорапи.
Паисий заговори тихо:
– От каквото и да е, от кисела супа няма да се откажа. Само че не пия, обещах пред икона, на самия поп казах, че няма да слагам тази отрова в уста. Миналия път направих такъв скандал в клуба, задето на пияно подозрях Веска, че се заглежда по друг, и сам се чудя как не ме затвориха. За счупените столове трябваше да платя. Майка ми каза, че си със сгъната гръбнака, та дойдох да ти донеса вода. Сега ще хапна от супата и ще донеса дърва. Може пък да измислиш още някоя работа за мен. Майка ми само като види, че седя пред телевизора, си слага пръст в устата и ми изсмуква от него работа.
Паисий така се засмя на собственото си остроумие, че се задави. Баба Венета започна да го потупва здраво по гърба, сякаш за да забие пирон в стена. Паисий продължи да хапва супата с лук и сланина, а после попита:
– Бабо, когато легнеш да спиш, изправя ли ти се гърба или трябва да спиш сгъната?
Венета погледна Паисий с кривогледа усмивка и махна с ръка.
– Помня те кога беше млада и красива, каква грива коса, а веждите ти сякаш върху широкото чело се вият като дъга, а очите, като два светулки – сигурно и нощем светят. Веска също е красива! Помисли си само какво няма в нея да не я обичаш! Ще започна да изброявам нейните добродетели, а ти загивай пръстите. Само че се боя, че няма да ти стигнат всички пръсти: красива, стройна, скромна, добродушна, работна, спретната, пестелива, добре пее, красиво танцува, щедра, никога омъжена, нито пие, нито пуши, не ходи по заведения. Виждаш колко достойнства има.
Паисий забеляза как Венета се смее с очи. Гърдите ѝ се движеха нагоре-надолу, но глас не излизаше от тях.
– Какви са ти ясни, млади очи, бабо, не е за вярване! – отбеляза момъкът. – Бабо, нали знаеш Веска?
Венета разпери ръце, повдигна рамене, сякаш за да покаже: “Кой знае какви сте, добри или лоши.”
– Е, не сме като вас. Вие сте се страхували от родители, слушали сте ги. Ние как сме: ако нещо не ни хареса, пускаме уста и тръгваме напред с нашето мнение. Баща ми, преди да направи нещо, винаги се съветва с мен. Майка ми пък ме смята за стопанин. Всички братя отлетяха по градовете, аз съм най-малкият, докато не се оженя, с тях ще живея. Искам да се оженя и много деца да имаме. Веска е здрава. Като ветеринар ще кажа, че може да роди колкото се появи. Да, забравих да спомена, че е здрава. Ами, стигнаха ли ти пръстите? Така си и знаех!
Паисий си хапна доволно, топлината от печката го унесе. Въпреки болния гръб на Венета в дома ѝ беше изключително чисто. Особено привличаше внимание голямото легло с пухена завивка и възглавници до тавана.
Паисий мечаталният си мисли на глас:
– Би било чудесно да имам такова легло за първата ни брачна нощ! Но пък може би не, ще се сваря в перата и ще забравя за всичко. Продължи на глас: – Като Веска свърши обучението, ще се върне в селото и ще направим сватба. Тя учи за медсестра. Представяш ли си колко готино ще бъде: аз лекувам животните, а тя ще лекува хората. Макар майка ми често да нарича баща ми животно. Да, всички сме нещо такова. Стигна до слуха ни, че Стойко откраднал мотора на Петър и го удавил в езерото. Ами не е ли животно?! А беше и Виктор, който запали сеновала, за малко да изгори къщата. Най-голямо животно се оказа Симеон. Ходеше с Надя, измами я, тя забременя, а той си доведе булка от града. Надя полудя, мислехме, че ще си сложи край. Но вчера ходи напред с бузон, усмихва се, щял да се роди момче, дар на щастието.
Паисий отново си зададе на глас мисълта:
– И как този лук ще минава покрай дома, знаейки, че вътре живее синът му? Точно така! Аз моята Веска никога няма да оставя! – грижеше се за важността на думите си Паисий. – Гледам я и ми се ще я прегърна! Така! Да се разтопи в шепите ми, да се съединим в едно цяло. Ама тя е скромна девойка, преди сватбата нищо няма да надхвърлим. Сватбата е като граница, и дори убиеш, не я преминава. Няма да я влача през границата насила. Ще стане отлична фелдшерка, ще ти изправи гърба за нула време! Уколите ѝ са безболезнени. А аз понякога си мисля, че когато кооперацията ни даде къщеца, ще ми липсваш, бабо, защото няма да живеем близо. Но не е проблем, винаги ще намеря време да ти помогна и да поговоря с теб. Какво още имаш за хапване?
Венета сръчно взе закачалката и извади вкусна каша с месо. Мирисът на елдата опияни Паисий до степен, в която почти си изкриви носа. Взе лъжицата в ръка и започна да почуква по масата като дете. Венета се усмихваше, очите ѝ сияеха от това, че яденето ѝ допадна на младия човек.
– А ти полежи на завивките, докато аз ям. Или са ти само за украса? Нищо, ще ги помачкаме с Веска, както се трябва.
Паисий отново се задави, но този път Венета не потупваше гърба му. Искаше му се да я погали, да ѝ благодари за радостта, че поговори с нея, сподели и не бързаше да се прибере. С нейните загрубели, мазолести ръце, леко го потупваше по гърба, а после го целуна по върха на главата.
Паисий стана от масата с думи:
– Е, как ще работя с пълен стомах? По-скоро е време да легна в леглото.
Смях се, излезе на двора и донесе няколко снопа дърва, изметох тенекето, мина в кошарата, прегледа апартаментите на прасенцето, тикна се в краката на стопанката и се прибра вкъщи.
– Къде си затънал бе там? Веска се обади няколко пъти, а ти никакъв?
– Та нали баба Венета не спира да разказва, все за нещо пита – каза със смях младият мъж. – Мамо, нали баба не е немояна от рождение?
– Не, синко. Като момиче вождеше войната, пееше като някоя звезда. Ходеше по къщите и пееше патриотични песни. Но когато немците дошли, и на партизаните горе накаже, че започнала да пее “Свещената война”. Затова и отрязали езика ѝ. Те, партизаните, я спасили, не успели да я улучат преди да я застрелят. Председателят ни разказа, че селото ѝ се изпразнало, а нашето пък просперирало и така тя успяла да си купи дом с помощ от войската. Да знаеш, ние хората понякога сме по-злобни от животни. Сме се сгушили в своите хорове, и нямаме грижа за другите. Но и тя, каквато и да е, е човек, и прилича все да разбира.
– Мамо, тя сякаш с очи разговаря! Като ѝ казвам за Веска, тя сияе. А когато говорих за Симеон, сякаш пламъци с очи мяташе! И знаеш, мамо, нейните ръце са изключително меки. Въобразиш ли си, какво е тя ми? Не е ми нищо. Но ми се иска да си говоря с нея, да споделям.
И знаеш ли защо? Защото тя е добра, общува със сърце. И, мамо, тя не мърда с ръце като другите мечтаещи, тя не е немояна – тя е замислена. Утре ѝ обещах в плевнята нещо да оправя, много ме помоли. Ще чака. Затова не ми изсмуквай работа от пръсти, ще бъда зает.