С пенсията си Пенка Иванова, освен задължителните битови плащания и покупката на храна от пазара, си позволяваше малък подарък – пакетче кафе на зърна.
Зърната бяха вече изпечени и когато тя отрязваше ъгълчето на пакета, ухаеха поразяващо. Трябваше да вдишва с затворени очи, изолирана от всички други сетива освен обонянието и тогава настъпваше чудо! Заедно с удивителния аромат сякаш в тялото се вливаше сила и изплуваха спомени от младежките мечти за далечни страни, мечтаеше за морския бряг, шумящия тропически дъжд, мистериозните шепоти в тропическите гори и дивите крясъци на маймуните, катерещи се по лианите…
Нищо от това тя никога не бе видяла, но помнеше разказите на баща си, който често отиваше на изследователски експедиции в Южна Америка. Когато беше вкъщи, обичаше да разказва на Пенчица за приключенията си в долината на Амазонка, отпивайки от силно сварено кафе, и ароматът му сега винаги ѝ напомняше на него – изящен, жилист и добродушен изследовател.
Знаеше, че родителите ѝ не са нейни биологични.
Спомняше си как в началото на войната, когато беше тригодишно момиченце, загубило семейството си, я намери жена, която стана нейната майка за цял живот. После – всичко както при всички: училище, учене, работа, брак, раждане на син и ето го резултатът – самота. Синът ѝ от около двайсет години, на уговарянията на жена си, избра да живее в друга страна и живее щастливо с семейството си в град Хайфа. През цялото това време посети родния град само веднъж. Чуваха се понякога, синът ѝ всеки месец ѝ изпращаше пари, но тя не ги харчеше – отлагаше ги на специално открита сметка. През двадесетте години се натрупа солидна сума, която ще се върне на сина ѝ. После…
Напоследък я не напускаше мисълта, че е изживяла добър живот, изпълнен с грижи и любов, но – чужд. Ако не беше войната, щеше да има съвсем друго семейство, други родители, друг дом. Значи, и съдбата ѝ щеше да е друга. Почти не си спомняше за своите биологични родители, но често си спомняше за едно момиченце – връстник, което винаги беше до нея в онези, почти бебешки години. Мария я наричаха. Понякога ѝ се струваше, че чува как ги викат: – „Маруца, Пенчица!“ Какви отношения я свързваха с нея? Приятелка, сестра?
Размислите ѝ бяха прекъснати от кратко известие на мобилния телефон. Погледна екрана – пенсията беше постъпила на картата! Чудесно, много навреме! Може да се разходи в магазина, да купи кафе – последното го свари вчера сутринта. Внимателно почуквайки с бастунчето си по тротоара, избягвайки есенните локви, тя се приближи до входа на магазина.
Пред вратата се бе сгушила сивичка, райета котка, която притеснено поглеждаше и към минувачите, и към стъклените врати. Съжаление се надигна в сърцето ѝ: – „Зъзне, бедничката, и сигурно е гладна. Бих те взела у дома, но… на кого ще си нужна след мен? А на мен ми остава… Не днес, а утре“. Но, съжалявайки нещастното животно, ѝ купи пакетче храна.
Тя внимателно изтиска гъстата маса в пластмасова тарелка, а котката търпеливо изчакваше и гледаше благодетелката с влюбен поглед. Вратите на магазина се разтвориха и на прага излезе едра жена, изражението на лицето ѝ не предвещаваше добро. Без много думи, тя изрита тарелката с храна така, че парчетата се разпръснаха по тротоара:
– Казвам им, казвам – никакъв ефект! – изрева тя. – Няма нужда да ги подхранваме тук! – и нервно тръгна.
Котката, оглеждайки се притеснена, започна да събира парченцата храна от тротоара, а Пенка Иванова, задъхана от възмущение, почувства първата бодеж на приближаващия пристъп. Тя побърза към автобусната спирка – само там имаше пейки. Седна на една от тях, трескаво рови из джобовете си, с надежда да намери таблетките, но напразно.
А болката настъпваше безмилостно, сякаш стягайки главата ѝ в менгеме, всичко почерня в очите ѝ, от гърдите ѝ се откъсваше стон. Някой я докосна по рамото. С усилие отвори очи – млада девойка я гледаше уплашено:
– Зле ли Ви е, бабо? Как да Ви помогна?
– В чантата, – Пенка Иванова едва помръдна ръката си. – Там има пакет кафе. Извади го и го отвори.
Тя се облегна на пакета, вдиша аромата на изпечените зърна един, два пъти. Болката не изчезна, но отслабна.
– Благодаря, момиче. – Слабо произнесе Пенка Иванова.
– Казвам се Поля, а благодаря кажете на котката. – Усмихна се момичето. – Беше до вас и така силно мяукаше!
– И на теб благодаря, мило. – Пенка Иванова погали котката, която седеше на пейката до нея. Същата, райета.
– Какво се случи с вас? – загрижено попита момичето.
– Пристъп, дете, мигрена. – Признала Пенка Иванова. – Пренервирах, случва се…
– Ще Ви придружа до дома, ще Ви е трудно сама да се върнете…
– … На моята баба – също понякога получава мигрени. – Разказваше Полина, докато те пиеха слабо кафе с мляко и бисквити в апартамента на Пенка Иванова. – Всъщност, тя ми е прабаба, но аз я наричам „бабо“. Тя живее в селото, заедно с моята баба, мама и татко. Аз уча тук, в медицинското училище, за фелдшер. Баба, както и вие, ме нарича „дете“. И още – толкова приличате на нея, че първо помислих, че сте тя! А вие не сте опитвали да търсите вашите роднини, истинските?
– Полинке, дете, как да ги намеря? Аз почти не ги помня. Нито фамилията си, нито откъде съм родом. – Разказваше Пенка Иванова, галейки котката, сгушена в скута ѝ. – Спомням си само бомбардировката, когато пътувахме с каруцата, после танковете… И бягах, и бягах, така че не съм се усещала! Ужас! На цял живот ужас! После една жена ме намери, аз я наричах „майка“ през целия си живот и сега тя си остава моята майка. След войната дойде нейният мъж и стана най-добрият баща на света! От своите неща ми остана само името. А семейството ми, най-вероятно, е загinало, там, под бомбите. И мама, и Маруца…
Не забеляза как след тези думи Полина потрепери и я погледна в огромните си, сини очи:
– Пенка Иванова, имате ли родинка на дясното рамо, която прилича на листенце?
От изненадата домакинята се задави с кафето, а котката внимателно се загледа в нея.
– От къде знаеш това, дете?
– На баба ѝ има абсолютно същата. – Тихо произнесе Полина. – Наричат я Мария. Все още не може да сдържи сълзите си, когато си спомни за сестра си – близначка, Пенка. Изгубила се е под бомбардировката, при евакуацията. Когато фашистите прекъснаха пътя, се наложи да се върнат вкъщи и там преживели окупацията. А Пенка изчезнала. Така и не я намерили, колкото и да я търсили…
От сутринта Пенка Иванова не можеше да си намери място. Постоянно минаваше от прозореца до вратата, очаквайки гости. Сивичката, райета котка не се отместваше от нея нито на крачка, тревожно гледайки лицето на стопанката.
– Не се тревожи, Маргоша, с мен всичко е наред, – успокояваше я стопанката. – Просто сърцето ми бие…
Най-накрая прозвъня вратният звънец. Пенка Иванова отвори вратата, вълнувайки се.
Две възрастни жени, замрели в покой, мълчаливо гледаха една друга, с очи пълни с надежда. Сякаш в огледало виждаха неотминалото синьо на очите, сивите къдрици на вълнеста коса и скръбните бръчки в ъгълчетата на устните.
На края гостенката издиша с облекчение, усмихна се, направи крачка напред и прегърна домакинята:
– Здравей, Пенко!
А на прага, изтривайки сълзите на щастието, стояха близките хора.