Изоставен, но не сам: как баба замества родителите ми вече 26 години
Родителите са, но ги няма
Не би било честно да кажа, че нямам семейство. Бащата и майка са живи, водят свой живот някъде далеч от мен. Може би са щастливи, градят кариери, пътуват, може би дори се обичат. Може би си изневеряват или просто търпят един друг от навик. Не знам.
Знам само едно – откакто се помня, до мен винаги е била само баба.
Всички я наричат Мария Иванова, но за мен тя винаги е била просто – баба Маша.
Тя ме взе, когато бях само на шест месеца. Майка спря да ме кърми и оттогава само тя се грижеше за мен. Сега съм на 26, а баба все още е до мен.
Да кажа, че я обичам – е нищо. Тя не е просто мой близък, тя е моят приятел, съветник и единственият най-истински човек в живота ми. Мога дълго да стоя с нея в кухнята, да пуша мълчаливо, да говорим за всичко и за нищо, а понякога – да си налея ракия, когато душата боли.
Баба е единственото, за което съм благодарен на съдбата.
Тя ме научи на всичко
Баба Маша не ме разглезваше, но и не беше строга. Знаеше, че трябва да се науча да живея сам.
Тя ме научи как да прикачвам копчета, да кърпя чорапи, да подгъвавам деним. Знам как да варя супи, да пека пироги, да пържа картофи и дори как да готвя на газов котлон, когато спрат тока.
Тя ме научи да не мрънкам. Ако си гладен – трябва да се стоплиш. Ако нямаш пари – трябва да търсиш начини. Ако някой си тръгне от живота ти – значи не е бил за теб.
Но най-много тя ме научи да обичам книгите.
Всеки празник – било то рожден ден, Нова година или просто хубав ден – тя ми подаряваше книга. С течение на времето събрах цяла библиотека, и въпреки че днес всички четат електронни книги, аз все още обичам мириса на хартия. Това е мирисът на истинския, жив свят.
Баба ме научи как трябва да ухае домът.
Истинският дом ухае на прясно изпечен хляб, мляко, канела.
Истинският дом – това е мястото, където те чакат.
Приятелите ми след училище се прибираха в празни апартаменти, ядяха студена храна от хладилника и учеха сами. Аз се прибирах вкъщи, където винаги беше топло, боршът беше на печката, а баба седеше до прозореца и ме чакаше.
Благодарен съм за това.
Моята мечта
Винаги съм мечтал едно – да отворя собствена малка книжарница.
Виждам я във всички детайли: дървени рафтове, уютни кресла, аромат на кафе и прясно изпечени сладкиши. Хората ще идват, ще сядат, ще прелистват книги, ще пият чай или какао.
Ще сложа няколко маси, ще готвя за моите гости най-вкусните пироги по бабините рецепти.
Знам, че ще успея.
Защото баба винаги ми казваше: „Най-важното е да правиш всичко с душа“.
Тя е щастлива, че завърших университет, намерих добра работа. Аз съм преподавател – уча децата, давам им знания, но самият аз мечтая за друго.
Баба мечтае да ме види женен, с деца. Тя иска да се грижи за правнуците, както някога се грижеше за мен.
Но първо – моята мечта.
Не съм казвал на баба, но наскоро разбрах, че баща ми е продал наследствена земя, взел е своята част и не ми е дал нито стотинка.
Но брат му – моят чичо, човек със златни ръце – обеща да помогне. Той иска да вложи пари в моята книжарница, да помогне с ремонта, с мебелите.
Баба винаги го е приемала като роден син. Може би затова се съгласи да ми помогне.
Искам да я направя щастлива.
Искам да се гордее с мен.
Искам, когато влезе в моята книжарница, да може да каже: „Това го направи моят внук“.