„Да, поисках пари за издръжка на внуците през лятната ваканция. Пенсията ми не е безкрайна!“
Сватята тази година обяви, че няма да гледа внуците през ваканцията. Снахата и зетят работят цялото лято и нямат никаква възможност да гледат децата. Даже отпуск тази година не могат да си вземат. Молиха майката на снахата поне за седмица да вземе внуците, но тя категорично отказа:
— Не възнамерявам да поемам такава отговорност!
Внуците вече са ученици. Каква отговорност има? Да ги нахранят и да ги пуснат да играят на двора — няма много грижи по тях. Те не са бебета, които трябва да къпеш, пелени да сменяш и да носиш на ръце цял ден.
Например, моят син израсна в село. Още от малък го пращах на каникулите при баба му. Всички деца тогава растяха в селата, а родителите работеха. Никой не се притесняваше за отговорността, защото тогава времето беше различно.
Общо взето, синът ми се обади и каза, че нямат изход от ситуацията.
— Тогава пак ще си стоят затворени в апартамента, — въздъхна той.
— Е, мога да ги взема на вилата, — отговорих аз.
— Наистина? Мамо, много ще ни помогнеш.
— Не ми е трудно. Освен това не искам внуците да прекарат цялото лято между четири стени.
Снахата, разбира се, също беше доволна от предложението ми. Отношенията ни не са много добри, но това са дреболии. Обаче веднага казах на сина:
— Само че финанси за тяхната издръжка ще ми дадете, защото пенсията ми не е безкрайна.
Той се изненада. Също и съпругата му. Явно си мислеха, че цялото лято ще осигурявам децата сама. Въобще знаят ли каква ми е пенсията? Просто е невъзможно!
— И колко пари ти трябват?
— Не на мен, а на внуците. Около 1 000 лева на всеки месец.
Снахата ехидно се усмихна. Отведе сина встрани и започна да му шепне в ухото. Не съобрази разстоянието — чух всичко.
— Ще трябва половината си заплата да ѝ дам! — възмути се снахата.
— И какво? Виждаш ли друг изход?
— Може би лагер?
— А знаеш ли цените? Две заплати ще ни трябват! Освен това, децата са още малки за лагер. Мама не иска парите за себе си, а за да храни децата и да им осигурява занимания. Знаеш, че сега всичко е скъпо.
— Майка ти можеше да не посочва такива суми. Тя знае, че имаме ипотека. А аз току-що започнах работа. Не е постъпила човешки.
— А твоята? Дори за седмица не искаше да гледа внуците, а моята е готова за цялото лято! — изпусна се синът.
В крайна сметка, синът ме подкрепи. Дадоха ми парите за цялото лято и заминаха. Снахата толкова се оплакваше от проблеми с парите, но някак намери 6000 лева.
С внуците изкарахме страхотно лято. Нищо не им липсваше. Купувах сладки, играчки и дори неща от облеклото.
В нашето село всяка неделя пристига човек с кола, който продава играчки. Как можех да им откажа? Продават се всякакви дреболии, но и те струват пари.
Родителите дойдоха за децата в края на август. И знаете ли кое беше най-интересното? Снахата реши, че трябва да ѝ дам отчет за разходите.
— Извинявай, скъпа, но не съм писала всички покупки.
— Е, след като си поиска пари, трябва да има отчет. Ами ако всичко си похарчила за себе си? — възмути се тя.
— Тоест, така мислиш за мен, така ли?
— Просто не знам на какво може да се похарчат 2000 лева месечно, при положение, че плодовете и зеленчуците са си ваши. Няма много развлечения на вилата. Туршия да им дадеш и да ги пратиш да играят, а парите в джоба!
— Как можеш да говориш така за мен! Поне да беше попитала какво ядат децата. Нито ден не мина без месо! И в града ходихме почти всеки уикенд за атракциони, което не струва малко.
— Е, не вярвам, че всичко до стотинка си изразходила.
— Дори и пенсията ми беше в ход, ако ти е интересно. Можеш да питаш децата какво съм им купила, но нямам касови бележки — трябваше да кажеш навреме, щях да ги запазя.
Наистина съжалявам, че синът не чу това. Не исках да го намесвам в конфликта, защото със сигурност щяха да се скарат с жена му.
Снахата смята всеки разход и си мисли, че съм се обогатила. Можех да не взема пари, тогава децата наистина щяха да тичат с туршия в устата и сладолед да се купува веднъж в седмицата. Такива ваканции тя иска? Следващото лято ще го уредим.