Изминаха 15 години, откакто съм пазила нашата тайна история. Ще я разкажа, защото съпругът ми вече знае, а това означава, че мога.
Преди раждането трябваше да остана в болницата за наблюдение 26 дни – бе като почивка преди безсънните нощи. В стаята ми беше Насте – 21-годишна, симпатична, от средния клас, живее с родителите си, бебето не бе планирано, бащата не беше щастлив и не я канеше за брак – обичайна ситуация, но тя не я приема като катастрофа и никога не сме говорили много за това. Спомена само веднъж, че майка ѝ иска внучка, а на баща ѝ не му пречи кого ще учи да кара колело. Общувахме много, станахме приятелки, хапвахме заедно вкуснотийки.
Една сутрин при преглед лекарят я попита:
– Не сте ли се разколебали?
– Не – отговори тя твърдо.
– Медицинската сестра ще ви донесе формуляра. По закон имате шест месеца, за да размислите.
Замислих се, но ме беше страх да питам. Преди обяд сестрата донесе документите и Насте ги попълни. Не издържах повече да мълча:
– Какво е това?
– Отказ.
– Защо!? Ще пораснеш, родителите ти ще помогнат, млада си, силна си. Какво правиш!?
– Ще родя други! Сега не е моментът, не ми е нужен той сега!
Забелязах, че отговорът ѝ беше студен… нямаше скръб, съжаление към детето, не плака. Дори не отведе поглед от мен, а аз я гледах и чаках да заплаче, за да я променя! Но тя не плака.
След това почти не си говорихме и се разхождахме.
Започнах да мечтая как бих могла да взема това дете за себе си. След първата нощ на размисъл, без да знам какво ще се случи с документацията, сутринта отидох при лекаря си. Разказах му как стоят нещата и отидохме при управителя на родилното отделение. Разказах и там. Отидохме при главния лекар. Тук изразих всичко:
– Възможно ли е да се направи така, че аз да го родих, а тя… все едно не е раждала? Не знам как, но искам да е мое напълно. За да не обяснявам на съпруга си и роднините, просто да кажа – родих две и толкова! – а аз имах ужасно многоводие, така че тази идея ми изглеждаше доста добра.
Лекарите останаха изумени. Главният лекар заклати глава.
– Какво говорите, госпожице! Това е нарушение на закона! Да вървя по съдилища заради вас?…
– Но каква е разликата за вас?! Измислете нещо, моля! Дори ако родим на различни дати, запишете го после с моето раждане! Или ще го дадете на някого? – грешка, и обидените медици ме изгониха.
Тази нощ Насте роди. Бях разочарована, но в сърцето си се надявах, че Господ е отредил хубава съдба за това дете. Не се позволявах да мисля много за това, за да не си причинявам мъка, и галех големия си корем.
На следващата вечер получих контракции. Сложно раждане. В 6:55 станах майка на Юлето.
Веднага след раждането дойде главният лекар:
– Не сте ли се разколебали?
Отнемаше ми време да разбера за какво говори. Когато разбрах, поклатих глава:
– Не! Не! Не съм се разколебала!
Така родих близнаци – Даниел и Юлия. Даниел сучеше жадно, а Юлето беше мързелива, но се развиваша добре.
Попитах главния лекар как да помогна на отделението. Той ми написа списък и каза:
– Колкото повече, толкова по-добре, това винаги е нужно.
Не казах на съпруга си по телефона за близнаците. Помолих го да дойде. Когато ги видя, не че остана изумен… – той се настани на стол и пожела водичка, изпи я и попита:
– Ами ултразвука? Да, сега ултразвука… вече го кръсти ли?
– Ти как би искал?
– Мислехме да я кръстим Юлия, ами… – и той се усмихна, сякаш се сети нещо, – Да я кръстим Даниел, като дядо ми?
Разбира се, да. Плаках, а той мислеше, че е от радост. Да, и от радост, и от съзнанието какво правя, че ще излъжа него, че ще излъжа всички след два дни, беше страшно.
Нямам представа как са уредили всичко, но ни издадоха всички документи правилно от самото начало – от гривнете до изписването от болницата.
На 21 април децата ми навършиха 15 години. Отидохме на риболов, за да отпразнуваме. Подарихме на Даниел въдица с макара, а на Юлия – планински велосипед. Там реших, че ще разкажа на съпруга си, но на трезва глава се страхувах от реакцията му, а след винце не беше толкова страшно. На връщане от магазина купих две бутилки вино. За изненада на съпруга отговорих “Е, все пак е празник”. Децата легнаха късно, а аз подредих на масата продължение на честващото събиране. Когато остана малко от втората бутилка, разказах. Игор чу и после каза:
– Не вярвам.
– Ето ти кръст! – леко крива, пиянска клетва, ужас!
На следващата вечер той попита отново:
– Това истина ли е?
– Да, – казах с наведена глава.
Разговаряхме дълго, плаках. Беше като камък, паднал от сърцето ми, съпругът ме разбираше.
– Ей, наистина си смела! Даниел, Юлия, елате тук! – децата дойдоха, а аз замръзнах. – Майка ви е силна и мъдра жена! С нея по-внимателно, той се усмихна добродушно.