Елена нямаше особен късмет със свекърва си. Мария Стоянова никога не харесваше снаха си, но никой не очакваше, че ще се държи така със собствения си внук. Жената крещеше на Елена да напусне дома им заедно с детето си. Тя твърдеше, че синът ѝ е добър човек, който не вижда лъжите, но тя самата разбира всичко и знае, че бебето не е на Александър.
Елена не знаеше какво да прави. Свекърва ѝ и преди беше отправяла подобни обвинения. Дори когато беше бременна, възрастната жена се опитваше да я убеди, че съпругът ѝ ѝ изневерява. Но Елена вярваше, че когато Мария види внука си, ще спре да говори глупости.
Александър, съпругът на Елена, обичаше майка си много и ѝ имаше пълно доверие. Мария не пропускаше възможност да се намесва във всяко негово решение. Тя не можеше да приеме, че той е избрал да сподели живота си с друга жена. Отново и отново създаваше конфликти между съпрузите, за да направи връзката им по-трудна.
Елена често се оплакваше на мъжа си от поведението на майка му. Тя не можеше да разбере защо той ѝ позволяваше да се меси толкова много в живота им. Александър обаче се чувстваше длъжен към майка си и изпитваше вина. Той молеше Елена за търпение и ѝ обещаваше, че ситуацията скоро ще се успокои.
Но последният изблик на Мария доведе Елена до краен предел. Как можеше една майка да убеди собствения си син, че новороденото му дете не е негово? Елена реши да се върне в родния си град. Дълбоко в себе си се надяваше, че Александър ще я спре или ще тръгне с нея. Вместо това той мълчеше – страхуваше се да не ядоса майка си.
Мария Стоянова най-накрая получи това, което искаше. Омразната снаха изчезна от живота ѝ. Сега Александър посвещаваше цялото си свободно време на майка си. Вечеряха заедно, прекарваха времето си в любимите си занимания. Това бяха трите най-щастливи години в живота на Мария.
Но трагедията идва неочаквано. Една вечер, докато се прибираше от работа, Александър беше нападнат. Група агресивни младежи го ограбиха и жестоко пребиха. Той почина от тежките си наранявания само няколко минути по-късно.
След смъртта на сина си Мария Стоянова изгуби смисъла на живота. Дори години след трагедията тя не промени нищо в стаята му. Все още слагаше две чинии на масата, когато приготвяше вечеря, и често разговаряше със снимките на починалия си син.
Животът на Елена обаче пое в друга посока. Тя имаше любящ съпруг, прекрасен син и вълнуваща кариера. Наскоро шефът ѝ ѝ беше предложил повишение. В този ден тя бързаше да вземе сина си Михаил от детската градина. Очакваше с нетърпение да се прибере вкъщи и да приготви вечеря за семейството си.
Но това, което видя пред градината, я изненада дълбоко. На входа стоеше бившата ѝ свекърва. Мария Стоянова наблюдаваше децата, които си играеха в пясъчника. Жената се беше променилa много. Беше остаряла, дрехите ѝ бяха износени и мръсни, гърбът ѝ – прегърбен, а погледът – тъжен и празен.
Елена едва я разпозна. Някога гордата и властна жена сега изглеждаше пречупена и самотна. Мария гледаше Михаил със сълзи в очите. Отново и отново прошепваше колко много момчето прилича на покойния ѝ син.
Първоначално Елена не можеше да забрави миналото. Тя напомни на свекърва си, че преди години дори не искаше да погледне внука си – а сега стои тук, изпълнена с разкаяние.
Мария започна да плаче и умоляваше бившата си снаха за прошка. Каза, че Бог вече я е наказал достатъчно. Тя не искаше нищо повече от живота – само възможността да вижда Михаил от време на време.
Елена дълго мисли. Накрая взе решение. Тя реши да прости на свекърва си. Позволи на Мария да прекарва време с внука си.
Този малък жест даде на възрастната жена нова надежда. Това беше първата стъпка към намирането на нов смисъл в живота.