Самотният 91-годишен Петър спаси кученце, без да подозира, че скоро то ще го спаси в замяна.
След като загуби жена си и сина си, 91-годишният Петър загуби вяра в чудесата. Животът му в малко селце близо до Пловдив се превърна в сива поредица от дни, където всяка стъпка му носеше болка в старите кости. Но всичко се промени в момента, когато намери изоставено кученце в скъсана кутия край пътя. Две години по-късно, когато кучето изчезна, търсенето го доведе до чудо, за което не се осмеляваше да мечтае.
Студеният есенен вятър гонеше падналите листа по пустата пътека, водеща към старата църква. Петър бавно вървеше, опирайки се на износена патерица, всяка стъпка беше изпитание. На 91 години се движеше с внимание, а всяко вдишване му напомняше колко дълго живее — и колко самотно. След смъртта на жена му Анелия и сина им Павел, загинали в ужасна катастрофа преди много години, светът му се срути, оставяйки само празнота.
Мъглата се стелеше над земята, обвивайки всичко наоколо в призрачен воал, когато слаб звук го накара да се спре. Жално скимтене, едва доловимо, се чуваше от мокра картонена кутия, изоставена край пътя. Измъчените му от артрит стави изтръпнаха, когато се наведе с усилие да погледне. Вътре трепереше малко кученце — черно-бяло топче с големи очи, пълни с молба. На капака на кутията висеше развалена бележка: “Грижете се за него!”
Сърцето на Петър, вкаменено от мъка и самота, трепна. Той прошепна, гледайки в тези очи:
— Изглежда, Бог все пак не ме е забравил…
С треперещи ръце вдигна малкото, обгърна го в старо яке и се отправи към дома. Църквата щеше да почака — това малко ангелче се нуждаеше от него повече.
Кученцето нарече Лъчезар — така Анелия искала да нарекат второто им дете, което съдбата не им подарила. В добрите очи на кучето имаше нещо от нейната мекота и името се настани в душата на Петър като родно.
— Надявам се да ме обикнеш, малкия, — каза Петър, а кученцето в отговор поклати малката си опашка.
От първия ден Лъчезар изпълни живота на стареца с радост и звънлив лай. Израсна в голямо куче с бяло петно във формата на звезда на гърдите си. Сутрин носеше на Петър чехлите, а през деня стоеше до него, докато пиеше чай, като че ли усещаше, че старецът има нужда от неговата топлина. Два години те бяха неразделни. Лъчезар стана смисълът на Петър да става сутрин, да излиза навън, да се усмихва на света. Вечерните им разходки из селото станаха обичайна картина: прегърбеният старец и верния му пес, бавно вървящи на залез слънце.
Но един ден дойде онзи ужасен октомврийски четвъртък. Лъчезар цял ден беше напрегнат — ушите му трепереха, често издаваше звуци, прилепвайки се към прозореца. В този ден селото се оживи: недалеч, в забравена градина, се беше събрала група бездомни кучета. По-късно Петър разбра, че ги е привличала разгонена кучка. Лъчезар се мяташе при вратата, скимтейки, сякаш нещо го зовеше навън.
— Успокой се, приятелю, — каза старецът ласкаво, като взиме повод. — След обед ще се разходим.
Но тревогата на Лъчезар само нарастваше. Когато Петър го пусна на ограденото дворче, както винаги правеше, кучето се затичало в далечния ъгъл, застинало, слушайки далечния лай. Старецът влезе в къщата да приготви храна, но след петнадесет минути, когато повика Лъчезара, не чу отговор. Вратата беше леко открехната, а в пощенската кутия лежеше писмо. Но кучето го нямаше. Дали пощальонът забравил да затвори? Паника захвана гърдите на Петър. С дрезгав глас викаше Лъчезар, обикаляйки двора, но той беше изчезнал.
Часовете се превърнаха в дни. Петър почти не ядеше, не спеше, седеше на верандата, стискайки нашийника на Лъчезара. Нощите станаха неустойчиви — тишината, на която беше свикнал, сега разкъсваше душата му, а тиктакането на стария часовник биеше по нервите му. Когато съседът Иван дотича с новината за блъснато куче на шосето, краката на стареца се подкосиха. Сърцето му се пръсна на парченца. След като разбра, че това не е Лъчезар, въздъхна с облекчение, но моментално го обзеха чувства на вина. Той погреба това куче, шепнейки молитва — не можеше да го остави без сбогуване.
Две седмици надеждата угасваше. Страдеше повече от болките в ставите — дали от търсенето, или от върналото се чувство на самота. И изведнъж тишината беше разкъсана от позвъняването на телефона.
— Господин Петров, обажда се участъковият инспектор Георги, — гласът трепереше от вълнение. — Не съм на работа, разхождам се край гората до старата воденица. Чух лай от изоставен кладенец. Изглежда, че е вашето куче. Елате веднага!
Старецът, треперещ, сграбчи бастуна си, хукна към Иван, като го помоли да го закара до мястото. При кладенеца ги чакаше Георги с въжета и фенери.
— Той е там, — каза той. — Видях бялата звезда на гърдите му, когато осветих.
— Лъчезар! — извика Петър, гласът му едва задържайки се. — Сине мой, чуваш ли ме? Дай знак!
От дълбочината се разнесе познат лай. След час пристигнаха спасители. Един от тях се спусна надолу и скоро тълпата въздъхна от радост. Лъчезар беше изваден — мръсен, отслабнал, но жив. Веднага щом го пуснаха, той се хвърли към Петър, събаряйки стареца на земята.
— Момчето ми, — плачеше той, сграбчил козината му. — До смърт ме уплаши…
Хората около аплодираха, а някои бършеха сълзи. Възрастната жена от съседната къща прошепна:
— Две седмици търси и зове кучето си, докато гласът му не се изтощи. Истинска любов е това…
Георги помогна на стареца да се изправи.
— Да се прибираме у дома, — каза той.
На следващата вечер домът на Петър звучеше от гласове. Той беше сварил прочутия си борш, а Лъчезар се въртеше между гостите, но винаги се връщаше до краката на стопанина си. По-късно старецът се настани в креслото си, а кучето заспа до него. Вятърът тихо шептеше зад прозореца.
— Анелия винаги казваше, че семейството ще се намери, независимо по какви пътища времето ги е избрало, — замърмори Петър.
Лъчезар поклати опашка в съня си, съгласявайки се. Тази нощ те спаха спокойно, знаейки, че отново са заедно завинаги.